Start-up 101 serisi – kurucuların yaptığı hatalar – kötü belgelenmiş ilişkiler

Start-up 101 serisi – kurucuların yaptığı hatalar – kötü belgelenmiş ilişkiler

[ad_1]

Hiçbir şey erken evrede yanlış giden kötü belgelenmiş bir ilişkiden daha fazla keder yaratmaz. Düzgün belgelememek, kurucuların kendi işlerini kurarken yaptıkları en yaygın hatadır.

Sorun doğal. İşler ilk başta özgür ve gayrı resmidir ve hiç kimse bir şirketin değerine sahip olup olmadığından emin değildir. Bir kurucunun bu aşamada işleri belgelemek için avukatlara yatırım yapması çoğu zaman mantıklı değildir.

Ayrıca birçok kurucunun resmi olmayan gayri resmi olarak birbirleriyle gayet resmi bir şekilde uğraştığı ve resmi belgelerin hazırlanmasının gerekli olduğu aşamayı beklediği doğrudur. 1984’ten bu yana kurucularla çalışma deneyimimden, kurucuların belgelememe yasal riskini alsa bile, çoğu durumun iyi ortaya çıktığını söylemek istiyorum. Bununla birlikte, ciddi sorunlara neden olamayan ve yapamayanlar, bu yüzden bu sorun önemlidir.

Cevap nedir?

Açıkçası güvenli bir yol, bir avukat kiralamak, biriminizi kurmak, kendi Kurucu Bağışlarınızı yapmak, şirket için bir IP koymak, şirket ile hizmet ilişkinizi belgelemek ve iyi belgelendirilmiş temelinize değer oluşturmaya odaklanmaktır.

Belgelenmemiş bir ilişkiyle ilişkili yasal riskleri almaya erken bir aşamada karar verirseniz, ilk başlangıç ​​yapan kişiler için bazı yönergeler aşağıdadır.

1. Adil havalarda birçok arkadaş vardır. Test edilene kadar ilişkilerde dikkatli olun. Kötü havadaki insanlar, koşullar onları tercih ettiğinde fırsatçı iddialarda bulunmaktan çekinmezler. Bu tür iddialara kapılmayın – dava genellikle erken bir aşamada ölümcüldür ve bu tür iddiaları çözmeniz için size pahalıya mal olabilir.

2. Onlara gerçekten güvenmiyorsanız, insanların işletmenizi desteklemesine izin vermeyin. Doğrudan ödeme için çalışan bir kişinin, ödemenin yapıldığı tarihte çok az yasal talebi vardır veya hiç yoktur. Ancak, çok az çalışan veya hiçbir şey yapmayan biri, şirketin hisseleri karşılığında işin yapıldığını iddia edebilir. İddia sahte olabilir, ancak bu durumlarda bunu arayabilirsiniz. Böyle bir sözleşmeniz varsa, bunu bir şekilde belgeleyin. Fikri mülkiyet durumunda, şirket içi bir avukata danışın ve fikri mülkiyetin şirkete ait olduğundan emin olun (bu durumda bir iş sözleşmesi için bir işe ihtiyacınız olacaktır).

3. Kötü karakterde belirgin işaretler görürseniz, tüm anlaşmayı mümkün olan en kısa sürede resmi olarak belgelendirin. Daha da iyisi, bu tür ilişkileri mümkün olduğunca kullanın, ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Demir kaplı belgeler bile bu gibi durumlarda pek yardımcı olmaz. Bu önemsiz gelebilir, ancak yıkıcı kişinin şirkete riskleri dengelemek için yeterli değer katacağını umarak kuruculara kaç kez farklı baktığımı merak ettim. Bazen bu doğru olabilir, ancak maliyeti göz önünde bulundurun. Birçok şirket bu kayayı çizip yok etti.

Belgelenmemiş bir ilişkideki en büyük riskleriniz (1) birisinin şirketinizden asla sağlamak istemediğiniz bir hisse senedi istemesi ya da sağlamayı düşündüğünüzden çok daha yüksek olması ve (2) birisinin şirketinizin asla sağlamak istemediğiniz fikri mülkiyet haklarını talep etmesidir. vermek niyetinde değildi.

Yukarıdakilerin hepsinin kapak tarafı da olabilir. O zaman ne olur sen başlangıç ​​sermayenizden bir getiri yapmanız istenir ve ancak daha sonra böyle bir vaatin yapılmadığı göze çarpan haberleri almanız için köleleştirilirsiniz. Belgeler olmadan, muhtemelen sıkıştınız. Evet, yasal bir talepte bulunabilirsiniz, ancak şu anda insanlar için kaybedilen bir yön.

Yine en iyi tavsiye, iyi bir kurumsal avukata danışmak ve sürecin erken aşamalarında doğru bir şekilde belgelendirilmektir. Herhangi bir nedenle bunu yapamıyorsanız, anlaşmanızın ne söylediğini açıklamak için en azından daha az resmi mekanizmalar kullanın. Örneğin, genel hedeflerinizi belirten ve size hakkaniyet hakkında herhangi bir söz vermemenizi hatırlatan basit bir imzalı niyet mektubu (ya da bu durumda tam tersi), en azından en açık gereksinimleri hafifletmeye yardımcı olacaktır. Başkalarını imzalamak için imzalayamıyorsanız, en azından niyetlerinizi e-posta ve benzeri yollarla belgelemeye çalışın – sadece en ince olanlara koruma sağlarlar, ancak hiçbir şeyden daha iyidirler. değil sadece sözlü ifadelere güvenin. Yanlış belgelenmiş bir ilişkinin gerçekten ısırıldığı önemli sayıda durumda bu durumdan pişman olmanız gerekir.

[ad_2]

19 Nisan 2020 - 08:55

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli