İş ilişkisi mentorluğu – altı ana bileşen

İş ilişkisi mentorluğu – altı ana bileşen

[ad_1]

Resmi ve gayri resmi mentorluk programları, liderlik geliştirme programlarını desteklemek, başarı öykülerini arttırmak ve hem genç hem de yaşlı düzeylerde kuruluşlar arasında yetenek oluşturmak için giderek daha önemli bir mekanizma olarak görülmektedir.

Mentorlar, kuruluşların gerçek işleyişi, önemli endüstri eğilimleri ve kariyerlerinden öğrenilen dersler hakkında pratik hikayeler paylaşma konusunda benzersiz bilgiler sağlamada önemli bir rol oynayabilir.

Çoğu zaman mentorlar ve mentiler bir araya getirilir ve mentorluk ilişkilerinden en iyi şekilde yararlanamazlar. Bu makale, bir mentor ve mentinin daha odaklanmış ve etkili bir ilişki oluşturmak için odaklanabileceği yedi temel alanı içermektedir.

Mentorluğun altı ana başarısı şunları içerir:

ilk Mentorluk ilişkisinden ne istediğinizi düşünün . Hem mentorlar hem de mentilerin ön çalışmalar yapmaları ve mentorluk ilişkisinden ne almak istediklerini düşünmeleri yararlıdır. Mentorun genellikle en çok kazandığı düşünülür, ancak başarılı mentorluk ilişkileri mentorlara da fayda sağlayan iki yönlü bir süreci ifade eder.

İlk mentorluk toplantısından önce dikkate alınması gereken hususlar : Mentorluk ilişkisinden ne çıkmak istiyorum? Mentorluğa ne getireyim? (beceriler, sorular, bilgi, hikayeler) Beklentilerim neler?

ikinci Açık sınırlar oluşturun. Mentorluk ve konuşmalar için net sınırlar koymak önemlidir. Ne sıklıkla buluşmayı planlıyorsun? Ne zaman? Nerede? Sizinle nasıl ve ne zaman veya gece iletişim kurabilirim? Mentorluk karşılaşmalarının bazılarının sınırların bulanıklaşmasından nasıl kaynaklandığı şaşırtıcıdır.

Tartışılacak konular aşağıdaki gibidir : Rolüm olarak ne görüyorum? Beklentilerim neler? Mentorluk hangi alanlara uzanıyor? Toplantılarla ilgili sınırlarım nelerdir? (Zaman, konum, sıklık) Ne zaman ve nasıl iletişim kurulmasını istiyorum (e-posta, telefon) İkimiz için orta zemin nedir?

üçüncü Anlamlı ve alakalı hedefler oluşturun . Kolaylaştırıcı, mentorluk ilişkisindeki hedeflerini belirlerken ilk toplantıda zaman geçirin. Sohbetlerden istedikleri şey bu. Mümkün olduğunda, danışanı SMART hedefleri (spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı) oluşturmaya teşvik edin. Bu hedefleri konuşmalarınızda geri alın ve danışanın onlarla ne gibi bir ilerleme kaydettiğini görün.

4 Bir mentorluk eylem planı oluşturma . Görüşmelerinizin gitmesini istediğiniz bir gündem veya eylem planına sahip olmak, birlikte geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. “Bugün ne hakkında konuşmak istiyoruz?” Konusundaki garip sessizliği de önleyebilir.

Mentinin amaçlarına dayanarak, mentinin dolaşmak istediği birkaç konuyu / konuyu tanımlamak yararlıdır. Bu konuları ayrı toplantılara programlayın. Örneğin, iki toplantı endüstri trendlerine, üç toplantı zaman yönetimine, dört toplantı en büyük ders olabilir ve beşinci toplantı teknik konulara odaklanabilir.

5 Takip et . Başarılı mentorluk ilişkileri güven ve açık iletişime dayanır. Uygulama güvenin önemli bir parçasıdır. Çalışmaları her iki şekilde de takip edin. Bir koruyucu olarak neyi takip etmeye kararlısınız? Hangi eylemlerden sorumlu olduğunuzu söylediniz? Bir akıl hocası olarak takip etmeniz gereken şeyler nelerdir? Hangi bilgileri, kaynakları veya kişileri sağladınız?

6 Yolda kontrol edin. Mentorluğun nasıl çalıştığı konusunda talimat vermek ve gerekirse değişiklik yapmak çok yararlı olabilir.

Her mentorluk görüşmesinin sonunda üç soru sorulmalıdır : Bugünkü konuşmamızda faydalı olan neydi? Bir sonraki adımlarınız neler? Bir sonraki konuşmamızdan önce ne yapıyorsunuz / öğreniyor / araştırıyorsunuz? Bir sonraki görüşme için ne tür değişiklikler yapmalıyız veya hangi alanlara odaklanmak istiyoruz?

Bu birçok konuyu görüşmelerinizin planlanması ve akıl hocalığına dahil etmek hem mentorlar hem de korunan kişiler üzerinde etkili ve fayda sağlayabilir ve daha güçlü ilişkilere yol açabilir.

[ad_2]

12 Nisan 2020 - 10:32

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli