Irklararası ilişkilerin dinamikleri

Irklararası ilişkilerin dinamikleri

[ad_1]

Her gün farklı geçmişlere, kültürlere ve ırklara mensup insanlarla yol kesiştiğimiz çeşitli bir toplumda yaşıyoruz. Muazzam ırk ve etnik çeşitlilik nedeniyle, bazı insanların yakından ve romantik olarak katılımı kaçınılmazdır. Sevgi renkli özellikler içermemesine rağmen, birçok insan sahiptir ve bu ırksal sınırlar ırklararası ilişkiler hakkında nasıl hissettiklerini etkileyebilir. Irk ilişkileri iyileşmiş ve ülke tarafından farklı kültürler giderek daha fazla benimsenmiş olsa da, ırklarının dışında buluşmayı seçenler için hala birçok sorun ve endişe ortaya çıkmaktadır.

Irklararası ilişkiler katılımcılara çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Yeni kültürleri ve geçmişleri deneyimlemelerini ve öğrenmelerini sağlar, daha önce sahip olmadıkları başkaları için anlayış ve takdir sağlar. Ayrıca, farklı ırklardan ve milliyetlerden insanlar arasında kendini gösteren güzelliği ve zenginliği içine bakmak ve tamamen anlamak için bir fırsat sağlar. Her ne kadar tüm ilişkilerde zorluklar olsa da, ırklararası çiftler bu konularda gezinmeyi daha zor bulabilirler. Bununla birlikte, bu ırksal farklılıkları ve kültürel yanlış anlamaları deneyimleyebilen çiftler, ilişkilerinde aynı ırkın çiftlerinden daha istikrarlı olabilirler. Bu farklılıkları anlamak ve anlamak, ilişkiyi güçlendirebilir ve çiftin besleyebileceği uzun vadeli bir bağ yaratabilir.

Tüm ilişkilerde olduğu gibi, herkesin sahip olduğu değerler birbirimizle ilişkimizde nasıl önemli bir rol oynar. Değerler bireyin gerçek doğasını, belirli sorunlara nasıl yaklaştıklarını ortaya koyar. Irklararası çiftler, genellikle sık sık anlaşmazlıklara yol açabilecek ve ilişkileri bölebilecek gerilimlere ve çatışmalara yol açabilecek farklı değer sistemlerine sahip olabilir. Değerler aile ilişkilerimiz aracılığıyla beslenir ve geliştirilir ve ırklararası ilişkileri nasıl izlediğimizi ve anladığımızı kesinlikle etkileyebilirler. Bazı aile yapılarında ırklar arası ilişkiler daha açık ve hoşgörülüdür, diğerleri ise ırkçı karıştırmanın gerçekleşmemesi gerektiğine inanarak tamamen onlara karşıdır. Irklararası ilişkilere daha az toleranslı olan ailelerdeki çocuklar, şu anda ailelerinden yaşayabilecekleri büyük baskı altında ırklarında hissedebilirler. Bazı aileler inançları konusunda o kadar aşırı ki, ırk dışındaki biriyle romantik bir ilişki kurmayı seçmeleri durumunda çocuklarını küçümsemek istiyorlar. Bir kişi bir eş ve bir aile arasında parçalanabilir, böyle zor bir karar vermesi ve ikisi arasında seçim yapması durumunda muazzam stres ve korku hissedebilir.

Irklararası çiftler için bir diğer önemli konu çocuk sahibi olup olmadıklarıdır. Irklı çocuklar bazen ırksal kimliklerini oluşturmaya çalışırken duygusal dengesizlik nedeniyle en büyük talihsizliği hissedebilirler. Irklararası çocuklar bir kimlik krizinden muzdarip olabilirler, çünkü genellikle etkileşim kurmak için bir ırk seçme baskısı altındadırlar. Çocuklar ailelerinden de olumsuzlukla karşılaşabilirler. Bir çocuk tercih edilen ırkın fiziksel benzerliğine benziyorsa, aile, diğer ırkın fiziksel özelliklerine sahip olabilen çocuğu diğerine tercih etme eğiliminde olabilir. Çocukları ırksal ve etnik hoşgörüsüzlükten yoksun bırakan aileler genellikle bu çocuklar üzerindeki duygusal yükünü tanımıyorlar. Biracial çocuklar, ailelerinin ırkçılığına ek olarak, topluluklarında kabullenmek için savaşırlar. Bu önyargının çocuğu kime ait olduğu konusunda izole, karışık ve güvensiz bırakan psikolojik etkileri olabilir.

Bazı insanlar ırklararası ilişkilere yalnızca belirli bir ırkla ilgili olabilecek stereotipler temelinde girerler. Örneğin, Asyalı kadınları boyun eğme ve itaatle ilişkilendiren klişeler var. Yerli ırksal stereotiplere dayanan tercihler oluşturarak, insanlar genellikle gruplarını örneklediğine inandıkları niteliklere odaklanan belirli bir ırkın diğerlerini tedavi ettikleri ırkçı bir fetiş geliştirebilirler. Algılanan stereotiplere dayanan biriyle olmayı seçmek, o kişinin çeşitliliğini ve kültürünü tam olarak takdir etmenize izin vermez, çünkü yanlış anlamaların kökleri ile yüzeysel yönlerle çok meşgul olursunuz.

Irklararası çiftler kesinlikle aynı yarışmadaki çiftlerden daha büyük zorluklarla karşı karşıyadır, ancak bunlar üstesinden gelinemeyecek sorunlar değildir. Toplumumuz geliştikçe, ırk üzerine bakış açıları değişiyor ve daha hoşgörülü hale geliyor ve ırk hiç olmadığı kadar önemli bir faktör değil. Irkçılığın yönleri kalıcı olmakla birlikte, ırklar arası ilişkilere girmeyi seçenler, bunu doğru nedenlerle yaptıklarından ve kararlarının sonuçlarını anladıklarından emin olmalıdır. Birbirleriyle açık iletişim hatlarına sahip olduklarından ve ırksal ve kültürel farklılıklarıyla yüzleşebileceklerinden emin olmalıdırlar. Buna ek olarak, ırklararası çiftler, aile üyelerinden arkadaşlara ve topluluk üyelerine kadar, ilişkideki insanların nüfusu ile ilgilenirken yüksek düzeyde iç güce sahip olmalıdır. Naysayer’ın yoldan geçenleri görmede ve ilişki için en iyi olduğunu düşündüklerinde rahatlık olmalı.

[ad_2]

17 Nisan 2020 - 12:18

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli