İncil’de affetme ve uzlaşma

İncil’de affetme ve uzlaşma

Mukaddes Kitabın güzelce tasvir ettiği çok yıllı bir problem olduğundan, ilişkilerde affetme ve uzlaşma konuları tam anlamıyla yorgun ve yıpranmış.

Birçok kişi yanlış bir ilişkiden etkilenmiyor mu? Birçok insan sürekli gergin ilişkileri engelliyor mu? İnsanların bu kadar büyük bir yüzdesi, aile üyelerini ve kirli yapan en iyi arkadaşları affetmek için mücadele etmiyor mu? Biz de dahil, zaten kaçınılmaz olarak başkalarına zarar veren çok fazla insan yok mu? Ve son olarak: henüz bir alışveriş merkezine girmekten kaçınmayan pek çok insan var mı? Bozuk bir ilişki yaşamlarımızda strese ne kadar neden olur? Ve neden bazı kırık ilişkiler, en azından eski gidişlerin geçmesine izin vermek için asla barış ile uzlaştırılamaz?

Bunlar, hayatımızın çoğunda çözülemeyen çok yıllı problemlerdir.

Çatışma yaşamda o kadar yaygındır ki kiminle konuştuğunuz önemli değildir; okul öğrencisi, yaşlı bakımı tesisi Sakini, işçi, kilise halkı, hatta yıllardır yakın olanlar. Ve yakınlık özelliği ihanet ve umutsuzluğu daha da kutuplaştırabilir. Bir insanla ilişkimiz ne kadar derin olursa, ilişki çatışmadan ayrıldığında o kadar çok acı hissederiz. Muhtemelen her iki tarafın kutuplaştığı ve çekirdek yaralı olduğu bu tür bir ilişki, uzlaşma çok uzak bir köprü gibi görünebilir. Birinde veya her ikisinde alçakgönüllülük olmalı, böylece iyileşmede bir “savaşma şansı” bile var.

Bu makaleyi okurken, artık armut biçimli hale gelen belirli bir ilişki düşünüyorsunuz. Pişman olduğunuz ya da hala kızgın olduğunuz ya da belki de her ikisinin örnekleri. Ve sizin düşünceleriniz sırasında, onlarınkinden bahsetmemek için çok fazla zaman ve zihinsel ve duygusal enerji tükettiler.

Çatışma maliyetleri; inanılmaz bir miktara mal oluyor; çoğu zaman fark ettiğimizden çok daha pahalı.

Fakat barış için ne kadar bedel ödemeye hazırız?

Öyleyse, İncil anlamında çatışmanın sınırları içinde nasıl güreşiriz? Elbette Kutsal Kitabın söylediklerinin bizim için önemli olması gerekiyordu çünkü biz İsa’nın takipçileriyiz.

Bana öğretilen PeaceWise prensiplerini göz ardı edemiyorum ve şimdi öğretme ayrıcalığına sahibim. Taraflardan birinin veya her ikisinin de şart koşmaya istekli olduğu çoğu durumda çalışırlar.

Suç söz konusu olduğunda, ilkelerin uygulanması sorgulanmaktadır. Kötüye kullanım durumlarında, istismara karışan kişi tövbe için önemli çalışmalar yapmış olduğu sürece onarıcı herhangi bir şeyin işe yarayıp yaramayacağı şüphelidir.

Dolayısıyla, Mukaddes Kitapta affetme ve uzlaşma hakkında sorulması gereken ilk soru, ilişkinin adaleti ile ilgilidir; çalışmak için eşit bir pislik var mı? Bazen öyle değildir ve bilgelik, bu gibi durumlarda uzlaşmanın olduğu gibi kabul edilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu üzücü görünse de, ilişki o kadar zehirli hale geldiğinde en iyisi işsiz kalır. Bazen böyle olur ve olgun insanlar bunu kabul eder. Kabul ederler ve devam ederler.

PeaceWise, Ken Heads’e Peacemaker’dan materyal öğretir. Matta 5: 9’da İsa, “Mübarek barışçılardır, çünkü onlara Tanrı’nın çocukları denir” dedi. İncil’de affetme ve uzlaşma ile ilgilenenler kendilerini barışçı olarak görürler. Kendimizi Tanrı’nın çocuğu olarak gördüğümüz zaman, barış gücü olarak adlandırıldığımızı görüyoruz.

Barışı koruma görevlileri 4G denen şeyle uğraşıyorlar:

  1. Gerekli olanı yaparlar Tanrı’yı ​​övünbu genellikle sevgi dolu, merhametli ve affedici bir tutum sürdürmek anlamına gelir. İlişkilere olan inancın doğasının öncelikle Tanrı ile dikey bir ilişkide olduğunu, ikinci olarak başkalarıyla yatay ilişkimizde olduğunu anlarlar. Dikey ilişki her zaman düzenliyse, yatay ilişki açıktır. Dikey olana dönmeliyiz – yaptığımız her şeyde Tanrı’yı ​​yüceltme görevimiz.

  2. Başkalarını suçlamak veya düzeltmelere direnmek yerine ustalar gözden kaçmak. Günahları için sorumluluk alırlar ve başkalarının yanlış yaptıklarına odaklanma eğilimi göstermezler. Ve bu sağlıklı öz-denetim ve uzlaşma için kendi kaderini tayin etme yerinde kalırlar.

  3. Çatışma yokmuş gibi davranmak yerine, bir azınlığın affını görmezden gelirler veya çatıştıkları kişiyle nazikçe yüzleşirler. nazikçe geri yükleme onlar.

  4. Ve dördüncü aşamada onu arayan bir cesaret var git ve barıştır uzlaşmayı kabul etmediğimiz ölçüde, çünkü onlara karşı çıkmak çok zor geliyor ya da bir ilişkiye ölme şansı sunulduğunda bunu kabul etmiyoruz. Yürümek ve uzlaşmak, onu daha iyi bir şekilde restore etmek için bir ilişki kurmaktır. Gidiş ve uzlaşma, tüm ilişkilerin bize bağlı olduğu kadar uzlaşma yaşayabileceğine inanmak anlamına gelir.

Başarısızlıklarımızla yüzleştiğimizde ve kabul ettiğimizde, suçluluk duyulan kalplerimizi açar, incinme gücünü ve affedilme ihtiyacımızı kabul ederiz. Bunu yaparken suçluluğumuzla başa çıkmaya çalışıyoruz; onu görmezden gelmek, rasyonelleştirmek ya da ondan kaçmak.

Affetmek, bir başkasıyla uzlaşmayı önemseyen göreli bilgeliktir.

Affetme, alındığı gibi, asla kabul edilmemesi gereken harika bir Grace armağanıdır.

Suçluluk affetmemizi engeller ve hatta özgürce affetmemizi bile engelleyebilir. Suçluluk, hayatımızı kuru emmeye meyillidir ve bizi boş ve değersiz bırakır. Suçluluk, kendimizle, başkalarıyla yaşayabilir ilişkilerle güvenilir ilişkiler kurmak için bir sıçrama tahtası olacak bir ilişkiye sahip olmasak bile, göreceli verimlilikte büyük bir kanserdir.

Suçluluğunu uzlaştırarak kendini affedebilen kişi, başkalarını affedebilen kişidir. Bu kişi maddi dünyada ruhsal açıdan zengindir.

The featured image was randomly selected. It is an unlikely coincidence if it is related to the post.

07 Mayıs 2020 - 13:15

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli