İlişki Serisi Bölüm 2: İlişki Aşamaları

İlişki Serisi Bölüm 2: İlişki Aşamaları

Her ilişkide aşamalar vardır. İlişki aşamasını görmezden gelirsek ve kendimize ve başkalarına zarar veririz. Aşamalar aceleye getirilmemelidir, ancak elbette, bir kişinin hayatınızda hangi aşamada olması gerektiğine devam etmelisiniz. İlişkiler özeldir ve her odayı yönetmek zorundayız. Kişiye daha yakın olduğunuzda, olduğunuz her şeyle başa çıkabilmek için olgunluğa ihtiyacınız vardır. Bu makalede, biriyle nerede olduğunuzu veya nereye yerleştirmeniz gerektiğini bilmenize yardımcı olacak tüm adımları ele alıyoruz. İlk adım “Giriş” dir.

Giriş, ilk kez diğeri olan iki kişiyi resmi olarak bulmak veya söylemek için bir şeydir. Bazı ilişkiler burada başlar ve biter. Tanrı sizi insan aracılığıyla kutsasın ve ruhumuzun düşmanı sizi insan aracılığıyla lanetleyecektir. Bizim işimiz onları kimin gönderdiğini fark etmektir. İlişkiler bir yaşam ağıdır ve yaşamınızda doğru ilişkilere sahip olmak çok önemlidir. Hayatınıza giren herkesin kalması amaçlanmamıştır. Seviyelerde yaşıyor ve aşama aşama varıyoruz. İlişkilerimizi şöyle tanımlayalım: bir dış mahkeme, sizi tanıyan ama yakın olmayan insanlar. Mahkeme, sizi tanıyan ve sizi daha iyi tanıyan, ama yakın olmayan insanlar. Azizlerin şöleni, kimsenin sizin hakkınızdaki, eksiklikleriniz ve gerçekten sevdiğiniz başka her şeyi bilmediği bir yakınlık yeridir. İlişkiler mekânsaldır. İlişki büyüdükçe, uzaya daha yakın ya da uzağa yerleştirilemez.

Bir tanıdık bilinen ama yakın bir arkadaş olmayan birisidir (Merriam – Webster’s Dictionary’un tanımı). Bir sonraki adım “buluşma”. Burada, girişten sonra onları tanıtanlarla zaman geçirmeye başlayabilirsiniz. Siz ikiniz bu aşamaya gitmek istediğinize karar verdiniz. Her iki tarafın rızası olmadan bu aşamaya geçmek mümkün değildir. Bir kişinin niyetlerini yanlış anladığımızda, bir ilişkiye saplanırız. Her ikinizin de ilişkiye devam etmeyi kabul ettiğinizi sözlü olarak belirtmeniz gerekir.

Arkadaşlık, özellikle ortak çıkarları olan kişilerle dostça bir bağlantıdır. (Oxford Yaşayan Sözlüklerin Tanımı) “Arkadaş Grubu” aşaması, birileri hakkında bilgi topladıktan sonra, ortak noktanızın ne olduğunu ve farklılıklarınızın neler olduğunu öğrenebileceğiniz bir yerdir. Ortak ilgi alanlarına ve farklılıklarına dayanarak birbirinizle daha fazla bağlantı kurmaya başlarsınız. Eğer farklılıkları varsa, Mukaddes Kitap Atasözleri 27: 17’de (yeni uluslararası versiyon) Demir demiri yükselttiğinde, bir kişi diğerini iyileştirir. Farklılıklar, pozitif büyümeye doğru sağlıklı bir ilişkide olumlu yönler olabilir.

Arkadaşlık insanlar arasındaki sevgi ilişkisidir. Arkadaşlık insandan insana temastan daha güçlü bir birliktir. Sevgi, şefkat, empati, dürüstlük, fedakarlık, karşılıklı anlayış ve şefkat, birbirlerinin şirketlerinden zevk alma, güven ve kendisiyle birlikte olma, arkadaşlarının kararından korkmadan duygularını ifade etme ve hata yapma becerilerini içerir. Yakın arkadaşlıkları olan insanlar daha mutlu olurlar. (Wikipedia’dan tanım) “Dostluk”, hayatınızda kendini kanıtlamış kişiler için ayrılmıştır. Atasözleri 17:17 (yeni uluslararası versiyon) dediği gibi, gerçek dostluklar krizin genişliğinde oluşur. Bir arkadaş her zaman sever ve bir kardeş talihsizlik dönemine doğar. Bir arkadaşınız size aşık olan gerçeği söyler çünkü sizin için en iyisini ister. Efesoslular 4:15 (Yeni Yaşam Çevirisi) Bunun yerine, aşıktaki gerçeği konuşuyoruz … Bütün gerçek, aşık olsa bile tersidir. Atasözleri 27: 6 bize (yeni uluslararası versiyon) bir arkadaşının yaralarına güvenilebileceğini söyler, ama düşman öpücükleri çarpar.

Samimiyet, birinin yakın, kişisel veya romantik bir ilişkiye (Cambridge Sözlüğü’nde tanımlandığı gibi) sahip olduğu, “içimde görmek” için samimi bir araç olan bir durumdur. “Samimiyet” aşaması, birisinin sizi çok iyi tanıdığı, bakışları tek bir kelime bile etmeden en derin duygularınızı ve düşüncelerinizi bile fark edebileceği bir aşamadır. Gerçekte kim olduğunuzu ve bu şekilde kabul edeceğinizi derinlemesine anlamak. Atasözleri 18:24 (İncil) Çok fazla arkadaşı olan bir adam [chosen indiscriminately] parçalara ayrıldı ve yok edildi, ama bir [true, loving] arkadaş kim [is reliable and] ağabeyden daha yakın sopa. Atasözleri 18:24 bize arkadaşlıklar akıllıca seçildiğinde neler olduğunu anlatır ve ikinci bölüm bize bir arkadaş bir kardeşten daha yakın durduğunda samimiyetin nasıl göründüğünü gösterir.

İncil bize Atasözleri 4:23 (Yükseltilmiş İncil, Klasik Baskı) ‘da anlatır. Kalbinizi tüm uyanıklıkla ve her şeyden önce izlediğiniz şeylerle birlikte tutun ve ondan gelen yaşam akışı için izleyin. Kalbimizi izlememiz ve akıllıca seçmemiz ve ilişkinin hayatımızda nasıl bir yer oynadığını öğrenmek için yaptığımız her ilişki hakkında dua etmemiz gerekir. İlişki aşamaları sizi sağlıklı bir ilişki kurmaya karşı korur.

The featured image was randomly selected. It is an unlikely coincidence if it is related to the post.

20 Haziran 2020 - 08:22

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli