Haiti toplumunda cinsiyet rolleri ve aile ilişkileri

Haiti toplumunda cinsiyet rolleri ve aile ilişkileri

[ad_1]

önsöz


Haiti’deki cinsiyet rolleri ve aile ilişkileri, nüfusun farklı kültürel geçmişleriyle başlar. Genel olarak, iki ana kültürel etki Afrika ve Fransız’dır. Bir uçta Afrika’nın mirası var. Haiti toplumunda en düşük üç sınıfı işgal eden Afro-Haitiler arasında – orta sınıf, düşük sınıf kentsel ve kırsal köylülük – Afrika’nın kültürel mirası çok güçlü. Bu özellikle evlilik ilişkileri, her iki cinsiyetin de evlilik öncesi ve sonrası tanımlanmış rolleri, evlilik türleri ve geniş aile sistemi alanlarında belirgindir. Diğer uçta, Fransız mirasının toptan satışını benimseyen ve Haiti toplumunun seçkinlerinin üst sınıfını oluşturan Fransız Haitililer veya Melezler var.

Haiti’nin kırsal yaşamı

Haitililerin büyük çoğunluğu kırsal Haiti’de yaşıyor ve insanlar çoğunlukla Afrikalı Haitili. Haiti’nin bu kısımlarında, Afrika miraslarının ikili etkileri ve insan köleliği deneyimi, aile ve evlilik ilişkilerini ve iki cinsiyetin (erkek ve kadın) bu ilişkilerdeki rolünü tanımlamak için bir araya geldi. Haiti’nin kırsal bölgelerindeki ana ekonomik faaliyet tarımdır. Hem erkek hem de kadınlar, insanlar aslında çiftçidir.

Evli çiftler veya çiftler için, gıda bitkileri yetiştirmeye odaklanan ana ekonomik ve finansal faaliyetleri, bir erkeğin ve eşinin ortak çalışmasıdır. Haiti’nin kırsal kültürü kadınların çiftliğe ekonomik katkısına değer veriyor; tarımsal üretimden elde edilen tüm gelirin hem erkeklere hem de kadınlara ait olması anlamında. Çiftlik işleri, kadının faaliyetleri kocasının faaliyetlerini tamamlayacak şekilde düzenlenir. Adam toprağı ekime hazırlamak, çalıları temizlemek, toprağı sürmek ve kazmak için elinden geleni yapsa da; kadın ayıklama, budama ve hasat için ek işler yapar.

Hasadın devamı olarak, kadın ürünü pazarda satış için işler.

Manyok yumruları gibi mahsuller, piyasaya sürülmeden önce kadın tarafından manyok unu ve manik nişasta haline getirilir. Çiftliğinde Hasat’ın pazarlanmasından sadece kadın sorumludur. Satıştan elde edilen gelir, tüm ailenin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Evli veya çift olan çiftler için kadın için ekonomik güvenlik önlemleri alınmaktadır. Ona bir ev sunmanın yanı sıra, kocası muhtemelen başka bir kadın olarak kendi çiftliği için bir arsa yetiştirmek zorunda kalacak.

Tam zamanlı tüccar olan kırsal alanlarda kadınlar genellikle ekonomik bağımsızlığa kavuşmaktadır. Gelenek, bu kadınların gelirlerini eşleriyle paylaşmalarını gerektirmez. Bununla birlikte, bazıları ticaretlerinden ve diğer tarım dışı faaliyetlerinden gönüllü olarak katkıda bulunarak ailenin gelirini artırmaya yardımcı olmaktadır. Haiti kırsalındaki köylüler arasında erkekler ve kadınlar arasında çeşitli evlilikler vardır. Bir erkek ve bir kadın arasında tek eşli bir evlilik var. Evlilik geleneksel bir sistem temelinde gerçekleşebilir. Bu anlaşma uyarınca, adam karısının ailesine gelinin bedelini öder.

Çok eşlilik hala kırsal Haiti’de uygulanmaktadır. İlk kadın, hükümet tarafından genellikle yasal bir kadın olarak tanınan tek kadın iken, diğer ‘plaza’ kadınlar erkek koca olarak kabul edilir. Çocuklar, evlilik içinde veya dışında doğsun Haiti’nin çocuklarına olan büyük sevgisine kabul edilir. Geniş aile sistemi veya Lakou, kırsal Haiti’de hala çok iyi ve iyi yaşıyor. Lakou üyeleri birbirlerinin çiftliklerinde işbirliği yapar ve gerektiğinde birbirlerine finansal destek sunar. Haiti kırsalının geleneksel uygulamalarının artık bu Afrikalı ataların orijinal geleneklerine sadık bir aktarım olduğunu belirtmek gerekir. Çok eşli evlilikler, kooperatif çiftlik işleri ve geniş ailelerde yaşayan aileler gibi bu geleneksel uygulamalardan bazıları hala Afrika’daki kırsal toplumlarda çok sayıda bulunmaktadır.

Haiti şehri

Afro-Haitililerin kırsal topluluklardan kentsel merkezlere göçü, atalarının geleneksel uygulamalarında ve başkalarının tamamen ortadan kaldırılmasına neden oldu. Haiti kentindeki düşük sınıf sınıf toplulukları arasında, plasaj veya kaslılık hala en yaygın medeni durumdur. Resmi evlilik törenlerinin yüksek maliyeti nedeniyle, çiftler, Hıristiyan bir dini törende veya yetkili bir mahkeme altında evliliklerini finansal olarak yasallaştırabildikleri sürece erkekler ve kadınlar olarak bulunurlar. Şehirdeki düşük sınıflı ailelerin eşleri ve eşleri, evin bakım maliyetini paylaşır. Kadınlar küçük dükkanlarda veya küçük kantinlerde ve bira salonlarında çalışırken eşler ücret karşılığında çalışır. Şehrin düşük sınıflı erkekleri de yakacak odun toplamak gibi zor ev işlerinde yardımcı olurken, kadınlar aslında diğer ev işleriyle yemek pişiriyor ve çocuklara bakıyorlar.

Çoğunlukla kentsel alanlarda yaşayan orta sınıf Haitililer arasında resmi tek eşli evlilikler normdur. Orta sınıf evlilikleri genellikle yetkili bir mahkeme önünde kilise düğünleri veya yasal yeminler şeklinde olur. Eşler genellikle eşlerine çocuk bakımı ve diğer ev işlerinde yardımcı olur, özellikle de her iki eşin de ücretli istihdamda olması halinde. Protestan kiliseleri, yirminci yüzyılın sonraki yarısında Haiti’ye geldiğinden beri, bu kiliselerin üyelerine uygun fiyatlı kilise düğünleri sunarak şehrin hem düşük orta hem de orta sınıf çiftlerinin meşru birliklerini teşvik etti.

Çoğunlukla Melez olan seçkin Haitililer yüzlerce yıldır Fransız şeylerini taklit ediyorlar. Fransızlar gibi yaşıyorlar, evde ve işte Fransızca konuşuyorlar; ve elbette Fransız evlilik gelenek ve uygulamalarını benimsemişlerdir. Sivil ve dini evlilikler normdu ve “en iyi” aileler, 19. yüzyıldan itibaren yasal olarak evli ataları yakalayabildiler. “En iyi” aileler arasında uygun eğiriciler ve bekarlar arasındaki denemeler yapıldı. Bu nedenle, Mulatto’nun seçkin ailelerinin ve kuzenlerin birbirleriyle evlenmesi nadir değildir. Kocası genellikle ücretli bir işe veya bir aile işine gitti ve kadını hizmetkarlarla çevrili bir eve bakmaya bıraktı. Avrupa’dan göç ve Haiti’deki değişen ekonomik koşullar ile elit üst sınıfta da işler değişiyor. Seçkin kadınların ücretli istihdam almaları ve eşlerin ev yönetimini paylaşmaları artık oldukça yaygın.

[ad_2]

11 Nisan 2020 - 04:37

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli