Zorbalık ve toksik ilişkiler

Zorbalık ve toksik ilişkiler

[ad_1]

Aşağıdaki durumlardan herhangi birini biliyor musunuz?

Arkadaşınız, iş arkadaşınız veya partneriniz davranışınızı değiştirmek için şiddet tehditleri kullanır.

Arkadaşınız, iş arkadaşınız veya partneriniz sürekli olarak sizi ve seçimlerinizi aldatıyor, kararlarınızın yanlış olmasını talep ediyor veya eylemlerinizi etkilemek için diğer duygusal taktikleri kullanıyor.

Sürekli yolda olan, tüm kararları veren ve talepleri karşılanmadığında katılmayı reddeden bir arkadaşınız var.

Birisi sizi yalnızca bir şeye ihtiyaç duyduğunda arayacaktır: hizmet, para, vb. Ona kaç kez yardım ederseniz veya ne verirseniz verin, asla sorumlu değildir.

Kendinizi pasif-agresif davranışlarla taleplere yanıt verirken, başka biriyle adım atmak istemezsiniz, çünkü bunu yapmak istemezsiniz, çünkü kendiniz için ayağa kalktığınızda karşılaşacağınız çatışmadan daha kolaydır.

Bu kişiyle uğraşmak sizi fiziksel ve duygusal olarak zayıf bırakacak ve özgüveninizden şüphe edecektir.

Yukarıdaki senaryolardan herhangi birini belirlerseniz, toksik bir ilişkinin parçası olabilirsiniz.

İlişkiniz toksik mi?

Toksik bir ilişki, bir eşin diğerini fiziksel, zihinsel veya duygusal manipülasyon yoluyla kontrol ettiği bir ilişkidir. Sağlıklı ilişkilerde eşitlik, şefkat ve karşılıklı öz saygı yerine, bu işlevsiz ilişkiler, bir eşin, ihtiyaçlarının her zaman maalesef her zaman karşılandığından emin olmak için çeşitli yöntemler kullandığı bir güç dengesizliği ile karakterizedir. diğer yandan.

Şiddet içeren ilişkiler söz konusu olduğunda, birçoğu hemen romantik ortaklıkları düşünüyor. Bu, günümüz toplumunda kesinlikle bir sorun olmakla birlikte, toksik ilişkiler, romantik olarak iç içe olanlarla sınırlı değildir. Ayrıca arkadaşlıklar ve istihdam ilişkileri de içerir. Bir kişinin başkalarıyla bağları kötüye kullandığı her durum zehirli olabilir.

Yukarıdaki durumların gösterdiği gibi, toksik bir ilişkinin birkaç işareti vardır. Bu semptomların hepsinin ortaya çıkmasına gerek olmasa da, birçok kişi vardır.

İlişki bir ortak tarafından kontrol edilir. Nereye gideceklerine, oraya ne zaman gideceklerine ve vardıklarında ne yapacaklarına karar verir.

Bu kişi, taleplerinin fiziksel istismar ve fiziksel istismar tehditlerinden sözel zorbalığa, zihinsel ve duygusal manipülasyondan çeşitli teknikler kullanılarak karşılanmasını sağlar.

Kontrollü olmayanlar iktidardakilerle yüzleşmeye ya da direnmeye muktedir değildir. Planlanan etkinliklere olan ilgisine rağmen arkadaşının taleplerini kabul ediyor.

İlişki, kontrol edilen kişinin ilişkinin tüm avantajlarından yararlandığı “tek yönlü bir caddedir”.

Çaresiz bir kişi, çaresizlik ve kontrol eksikliği duyguları nedeniyle alışılmadık bir şekilde davranabilir. Etkinliklere minimal olarak katılabilir, performansı zayıftır, çünkü kalbi içinde değildir. Eylemleri kabul edebilir, ancak daha sonra eylemleri kısaltmak için bilinçaltı bir girişim ile her zaman şikayet eder. Kişiyi kontrol altına almak için pasif-agresif davranışlarda bulunabilir.

Bu tür etkileşimler, güçsüz bir eşin duygusal ve fiziksel duyularını bırakır. Faaliyet sırasında kişinin kontrol altına alınmasını kızdırmaktan kaçınmaya çalışırken korku olabilir. Misilleme korkusundan sonra bitkin düşüyor.

Toksik Arkadaş – Zorbalık Tanıma

En belirgin zorbalık türü, örtülü veya bariz fiziksel şiddet riski ile en tanımlanabilir olanıdır. Genellikle hem romantik hem de romantik olmayan ilişkilerle ilişkili, tanınmış bir konu haline gelmiştir. Ancak, fiziksel zorbalık hiçbir şekilde bu alanlarla sınırlı değildir. Şiddet riski taşıyan birçok arkadaşlık var.

Bununla birlikte, başka, daha ince zorbalık türleri olduğunu belirtmek önemlidir. Toksik bir ilişkinin tanımını karşılayan arkadaşlıklarda daha yaygın olabilirler. Romantik ilişkilerde olduğu gibi, toksik bir arkadaşlıkta zorbalık, duygusal manipülasyonun bir öğesini içerebilir ve sıklıkla içerir. Zihinsel ve duygusal manipülasyon teknikleri çok farklı olabilir.

Fiziksel, duygusal ya da başka yoldaşlardan yoksun olan birini sürekli olarak eksikliklerini ve eksikliklerini göstererek aldatan bir arkadaş var. Bu kişi, arkadaşlarına kendilerine katılarak onlara bir iyilik yapıyormuş gibi hissettiriyor. Zorbalık olmadan, hiç kimsenin olmamasını talep ediyorlar. “Seçiminiz benimle olmak ya da yalnız kalmaktır.”

Başkalarını onunla birlikte olmaya ve yapmak istediklerini yapmaya zorlayan bir arkadaş var. “Her zaman bizim yapmamızı istediğiniz şeyi yapıyoruz” diye talep edebilir. Doğru olmasa bile, vermek ve almak demek değildir. “Bu sefer yapmak istediği şeyi yaparsak, bir dahaki sefere yapmak istediğim bir şeyi yapabiliriz” düşünme tuzağına düşmek kolaydır. Ne yazık ki, bu arzuyu yerine getirmek için “bir dahaki sefere” yoktur.

Sadece hayatlarını sefil hale getirmek için başkalarının isteklerini kabul edebilecek bazı arkadaşlar var. Bir başkasının bir restoran seçmesine izin verebilir, ancak hizmet, yemek, atmosfer, otopark, diğer atılmış ürünler ve akla gelen her şeyden şikayet eder. Bir kişi çabucak öğrenir ve yapmak istediklerinden başka bir şey yapmaya çalışmanın bir anlamı yoktur. Diğer her şey sadece mutsuz bir deneyim.

Neden bu kadar zehirli insanlar oldukları gibi? Neden kendinden merkezli, güvenilmez ve manipülatifler? Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu sorunun birkaç cevabı var. Aşağıdaki açıklamaların toksik davranışı mazur görmesi amaçlanmadığını, ancak açıklığa kavuşturulması gerektiğini unutmayın.

Bazı insanlar stresleri yaşamlarında yanıtlarlar. Bir kişi, diğer ilişkiler, iş talepleri, zayıf fiziksel sağlık veya başka bir nedenden dolayı yaşamın bir tarafında kontrolden çıkarsa, hayatının başka bir bölümünü kontrol etmeye çalışabilir. Bu kişisel zayıflığa geçici bir çözüm olabilir ve kolayca giderilebilir.

Diğerleri, gerçek sosyopatinin ayırt edici özelliği olan diğerleri arasında empati ve farkındalık eksikliği gösterebilir. Bu insanlar değişmeyecek. Aslında, herhangi bir girişim toksik davranışı artırabilir.

Son olarak, bu eylemlerin ödüllendirici olduğunu öğrendikleri basit bir nedenden dolayı zorbalık yapan, manipüle eden ve diğer olumsuz davranışlarda bulunanlar var. Yeterince sert ittiklerinde, istediklerini elde ederler. Neden vazgeçmeden amaçlarına ulaşabilmeleri için harekete geçebildiğiniz zaman alışverişi yapmak neden zahmet ediyor?

Tango iki tane alır mı?

Bu tür toksik davranışları kabul etmenin sonuna yaklaşanlar, zorbalık arkadaşlarıyla aynı soru ile etkileşime girebilir: Neden buna direniyorum?

Düşük benlik saygısı cevabın bir parçası olabilir. Hayatının geri kalanında iyi şeyleri hak etmediği söylendiğinde, bu fikri uygulamaya koyması doğaldır. Zehirli zorba, bu iletişimin her iletişimde güçlendirilmesini sağlar. Anlamanız gereken ilk şey, kimsenin kötü muamele görmeyi hak etmemesi.

Bir anlamda, toksik bir ilişkide olmak aslında kolaydır. Başka birinin size ne yapmanız gerektiğini söylediğini biliyorsanız, kendinizi planlamanız gerekmez. İlişkinin kuralları oldukça açık. Diğer kişinin söylediklerini yaparsınız ve olumsuz sonuçlardan kaçınırsınız.

Başka ne var? Birisi fiziksel veya duygusal olarak sürekli manipüle edildiğinde, başka herhangi bir ilişkinin gerçekliği sorgulanır. Kendinizi zorbalık ve manipülasyonun her açıdan bir yönü olduğuna ikna edebiliyorsanız, farklı bir arkadaşlık aramanın bir nedeni olmadığına kendinizi ikna etmek kolaydır. Sonuçta, zaten tanıdık bir şeytanı biliyorsunuz.

Müziği durdur

Önceki bölümü okurken kendinizi başınızı sallarken bulursanız bilmeniz gereken bazı önemli şeyler vardır. Her şeyden önce, yaşadığınız olumsuz şeylerin hiçbiri sizin hatanız değildir. Zorba suçlamak, sen değil. İkincisi, farklı dostluklar var. Karşılıklı çıkarlar nedeniyle insanlarla bağlantı kurmak mümkündür. Karşılıklı faydalı ilişkiler kuran insanlar var. Kim olduğunuz için sizinle birlikte olmak isteyen insanlar var, onlar için yapabileceğiniz için değil. Ve son olarak – ve şimdi önemli olan – daha iyi tedaviyi hak ediyorsun. Bu, şu anki toksik arkadaşlığınızın diğer tarafıyla yüzleşmek veya yeni bir ilişki aramak anlamına gelebilir.

Zorbalık davranışı ile başa çıkmak ve toksik ilişkileri sağlıklı kılmak için bir dizi farklı taktik vardır. Onlara değinmeden önce iki fikri desteklemeliyiz.

Daha iyisini hak ettiğini biliyorum. Bu, olası tüm değişikliklerin anahtarıdır. Aşağıdakilerin hepsi, aldığınızdan daha değerli olduğunuzu bilmenize bağlıdır.

Zorbalık, fiziksel istismar, duygusal manipülasyon ve toksik ilişkilerin diğer yönleri kabul edilemez davranışlardır. Bunlar zorbalığın yaptığı şeyler ve doğru değiller.

Daha iyi bir ilişkiye hazır olduğunuzda, birkaç şeyi denemek isteyebilirsiniz:

En basit cevap, ancak potansiyel olarak en zor olan, ilişkiyi tamamen sona erdirmektir. Bu, telefon çağrılarının alınmadığı veya metinlerin cevaplanmadığı ve toksisite döngüsünü yeniden başlatan manipülatif davranışların göz ardı edildiği anlamına gelir. Bu basit bir çözüm gibi görünebilir, ancak bir kişi bir arkadaşlığa zaman ve enerji yatırdıysa, kendi iyiliği için iyi olmayan bir tane bile, zor olabilir. İlişki fiziksel istismar içeriyorsa, bu daha da karmaşıktır. Bu durumda, güvende olduğunuzdan ve fiziksel sonuç alma şansınızın olmadığından emin olun. Bu, aileden, diğer arkadaşlardan veya yetkililerden gelen yabancı yardımı içerebilir. Yardım sağlayabilecek birçok program ve barınak bulunmaktadır. Her şeyden önce, dikkatli olun ve kendinizi koruyacak şekilde hareket edin.

Eğer ilişkiyi sona erdirmek istemiyorsanız, zorbalığa dönmelisiniz. Kabul edilemez davranışı gösterin. Fiziksel istismar söz konusu olduğunda, özellikle bunu yaparken dikkatli olun. Muhtemelen diğer kişinin bu konuşma sırasında üzgün, kızgın veya üzgün olması muhtemeldir. Toksik davranışlara müsamaha gösterilmediğinden emin olun. Bu tartışma sırasında sakin kalmak da önemlidir. Konuşma bir tartışma haline gelebilir. Zorbayı aramalara, tehditlere veya diğer benzer davranışlara dahil etmeyin. Sadece neyin ve neden değiştirilmesi gerektiğini tekrarlayın.

Geri kaymamak çok önemlidir. Birkaç haftalık daha iyi davranışlardan sonra, eski manipülasyon yöntemleri gizlice sızmaya başlarsa, onları sakin, agresif olmayan bir şekilde yönlendirin. Tekrar ediyorum, bunlar hoş görülmeyecek eylemler.

Yaşamınızdaki toksik bir kişiyle nasıl etkileşime gireceğinize bakılmaksızın, etkileşimde bulunabileceğiniz başka arkadaşlar bulmak faydalıdır. Refakatçiye ek olarak, bu insanlar aynı zamanda toksik bir arkadaş resimden çıktığında bir arkadaşlığın nasıl çalışması gerektiğine dair örnekler sunar. Buna ek olarak, sağlıklı bir ilişkinin parçası olabileceğiniz ve iyi arkadaşlarınızı hak edebileceğiniz fikrini güçlendiriyorlar.

[ad_2]

10 Nisan 2020 - 12:40

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli