Shakespeare’in Hamlet’teki aile ilişkilerine giriş

Shakespeare’in Hamlet’teki aile ilişkilerine giriş

Hamlet’in oyunun odaklandığı üç kilit ailesi var. Aileler Hamlet ailesi, Polonius ailesi ve Fortinbras ailesidir. Her üç ayrı aile arasında birçok benzerlik ve farklılık vardır. Her üç aile arasındaki benzerlik, ailelerinin en az bir üyesinin gizli bir gündeme sahip olduklarıdır. Hamlet Claudius’tan intikam almak istiyor ve Claudius’un bunu yapmasının nedeni Danimarka’nın yeni kralı olmaktı. Laertes, Hamlet tarafından öldürülen babası Polonius’un intikamını istiyor. Son olarak, Fortinbras’ın başlangıçta Polonya’yı işgal etmek için Polonya’ya nüfuz etmek istediğini söylediğinde gizli bir gündemi var, ancak Danimarka’yı devirmek ve araziyi geri almak için gizli bir planı olduğuna dair şüpheler var, bu da eski Danimarka kralı babasını dövüp kral olduğunda kaybetti.

Hamlet’te aileler arasında güven eksikliği gösteren casusluk da var. Polonius Spy Reynaldo’yu gönderdiğinde ve oğlunun iyi olmadığından şüphelenen Spy Laertes’le bir örnek olabilir. “Yalanlarınızın yeminin bu gerçeği sazan alması” der, bu bir metafordur ve basitçe yalancılığın ince kullanımı ve gerçeğin yakalanması anlamına gelir. Polonius, gerçeği daha doğru bir şekilde bulmak için sahte yiyecekler kullandığını söylüyor. Yanlış kelimeyi söyleme ve gerçeği bulma fikri, Polonius “ön cam ve önyargı testleri aracılığıyla” derken de gerçeği ortaya çıkarmak için dolaylı denemeler olarak dolaylı olarak denenebilir. “Ön camlar” mecazi olarak, örneğin bir hayvanı örneğin dolaylı bir yaklaşımla cezbetmek suretiyle cezbetmek anlamına gelir. Böylece, Reynaldo’ya göre, küçük bir yalan, bir cazibe olarak cazibedir ve gerçeği bulmak için dolaylı bir girişimdir.

Bu güven eksikliği Hamlet ve Claudius’un aile ilişkisinde de görülebilir, çünkü Hamlet amcasının kardeşini kral olarak öldürdüğünü bilir ve Claudius Hamlet’i bir tehdit olarak tahtına vurdu ve hatta bir noktada onu İngiltere’ye göndermeye çalışıyor ve onu orada öldürmeye çalışıyor. Claudius’un Hamlet’i İngiltere’ye gönderme nedeni Claudius, “Yüzün çiğ ve kırmızı göründüğü için … soğuğa maruz kalmamalısın” derken açıklanır. Cicatrice’in bir yara izi veya yarası var ve İngiltere’nin son zamanlarda bir Danimarka kılıcını yaraladığına ve bu nedenle Kral’ın Hamlet’i Öldürme komutunu yerine getirme ihtimalinin daha yüksek olduğuna inanılıyor. Soğuk bir set, Danimarka’dan Hamlet’in İngiltere’ye geldiği gerçeğini bir kenara bırakıp görmezden gelemeyecekleri anlamına da gelebilir ve onu öldürmek için emir vererek, onu bir kenara bırakıp yaşamalarına izin vermek istemiyorlar.

Shakespeare ayrıca Hamlet’in ailesini ensest olmaya, özellikle de yaşlı adamın ölümünden sonra evlenen annesi ve amcası nedeniyle tanıştırıyor. Hamlet, annesinin bu kadar hızlı ilerleyebileceği ve kardeşiyle birlikte eski kralların yatağını ısıtabileceği için tiksinti gibi görünüyor. Hamlet’in ilk monologunda, babasının ölümü ve annesinin yeniden evlenmesinden bu yana iki ay geçtiğini söylüyor. Öte yandan Ophelia, eski kralın ölümünden bu yana “iki ila iki ay” geçtiğini ve bu nedenle Hamlet’in, annesinin ve amcasının evlenerek ne yaptığını, babasının ne kadar çabuk unutulduğunu abarttığını gösterdiği söylenebilir.

İlk monologda, “böyle büyük bir kral, bu Hyperion için bir satirdi” diyor. Buradaki ilk bölüm, Hamlet’in yeni kralın amcası ve babasının eski kral için nasıl elverişsiz olduğunu gösterir, kralın bir zamanlar ne olduğunu görmek ve şimdi ona bakmak. İkisini hem ailenin hem de kralın rolü ile karşılaştırır. Her iki durumda da, Hamlet amcasından hoşlanmıyor veya ona güvenmiyor gibi görünüyor. “Satir’e Hyperion”, babasının görüşlerini temel olarak hayal eden her şeyi güneş olarak kullanan Yunan güneş tanrısı “Hyperion” olduğunu söyleyerek, hem yeni amcasını hem de eski kralını nasıl karşılaştırdığını gösteriyor. yaşam için gerekli. Daha sonra amcasının “satir”, grotesk bir yaratık, yarı insan ve yarı keçi olduğunu söylemeye devam ediyor. Ayrıca sarhoşluk ve uzlaşma ile de ilişkilendirildi. Bu, Hamletlerin, anne ve yaşlı kralın bir noktada paylaştığı yatakla evlenip paylaşarak amcasının ve annesinin yaptıklarından nefret ettiği ve hor gördüğü gerçeğiyle bağlantılı olabilir.

Hamlet’in bu fonksiyonel ailesi, Hamlet’in bir sarmalda inmesinin nedeni olmasa da, bunun nedenlerinden biri olabilir ve sonuç olarak Revenge’e takıntılı hale gelir ve kırılgan hale gelir. Bu, Hamlet’in Revenge’i amcasının öldürüldüğü gerçeğini bile kabul etmesinden kaynaklanıyor olabilir. Aynı zamanda Cain ve Abel’ın hikayesine İncil’deki bir referanstır. Bu hikayede, bir kardeş kıskançlık, açgözlülük ve daha sonra bir kardeşin karısıyla evlendi. Bu İncil referansı, Hamlet’in amcasının yaptığı işe uygun görünüyor, çünkü kardeşi iktidar açgözlülüğü ve Danimarkalı taht için öldürdü ve sonra kardeşinin karısıyla evlendi. Hamlet bunu “en büyük günah” olarak adlandırır.

Hamlet’in amcasını açığa vurma takıntısı, Hamlet’i gördükten sonra Freud adlı bir adam tarafından geliştirilen Oedipus kompleksi de olabilir. Teorisi Hamlet’in eylemlerini ve annesiyle ve amcasıyla ilişkisini tanımlamak için kullanılacak olsaydı, Hamlet’in annesine yönelik cinsel arzusu nedeniyle amcasından kurtulmak istemesi olurdu.

Sonuç olarak, Shakespeare’in Hamlet’in karmaşık aile ilişkileri açıklaması çok iyi yapılmış ve genel arsa ile çok güzel iç içe geçmiş durumda.

The featured image was randomly selected. It is an unlikely coincidence if it is related to the post.

05 Mayıs 2020 - 17:37

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli