“Kukla Evi” nde aile ilişkileri

“Kukla Evi” nde aile ilişkileri

Oyunun ana karakterlerinden biri olan Torvald Helmer, bir şekilde “doğru”. Kendisi ve ailesi için rahat bir hayat kazanmak ve tüm dürüst ve sıkı işleri yaparak toplumda yüksek bir statü kazanmaktan gurur duyar. Eşi Nora ahlaki bir kadın, o kadar ki oyunun açılışında bu çocuksu masumiyet ve naiflik vardı. En kötü yalanı, eşinin tatlılara karşı kurallarını takip ederek makarnaya gizlice girmek olabilirdi.

Ebeveynlerin, çocuklar için örnek bir yaşam tarzı oluşturmak için ahlaki bir hayat yaşama yükümlülüğü olduğu vurgulanmaktadır. Evlilikleri boyunca Nora ve Torvald üç çocuğu için bu tür bir ortam sağlamaya çalıştı. Ahlaki inançlarını destekleyerek, ebeveynlik sorumluluklarını oldukça iyi yerine getirdiklerini gösterdi. Bu, Nora babası ölüm yatağındayken Torvald’ın hastalandığını açığa dek devam etti. Torvald’ın sağlığını artırabileceği güney İtalya’ya seyahat etmek için yeterli para ödünç almak zorunda kaldı. İki suç işledi: Birincisi, eşinin rızası olmadan borç aldı ve ikincisi imzasını taklit etti. Başka bir suçta, Krogstad’ın ayna görüntüsünde mahkum edildi ve muhtemelen kaderini izliyordu. Krogstad toplumda ahlaki istismardan suçlu bulundu ve güvenilirliği ile avukat olarak kariyerini kaybetti. Geriye kalan tek şey Tainted’di.

Torgs, Krogstad’ın bankasından işten çıkarılmasını haklı çıkarmak için karısına Krogstad gibi yolsuz bir adamla olan isteksizliğini gösterdi. Torvald, Krogstad’ın çocuklarına ahlaksızlığı nasıl aktardığını açıkladı: “… Çünkü böyle bir atmosfer evin tüm hayatına zarar veriyor ve zarar veriyor … Ve bu meslektaşım Krogstad yıllardır evde ve çocuklarını yalan ve aldatmaca ile zehirledi.”

Nora, çocuklarına benzer bir yolsuzluk getireceğine ve yıkımı tüm evine getireceğine inanıyordu. Nora’nın masumiyeti ve ahlakı, kocasının suçunun sonuçlarına maruz kalmaması ve çocuklarını temiz tutması için hayatını feda etmeyi veya evden tam olarak ayrılmayı kabul ettiğinde parladı. Ancak Torvald, toplumun öfkesi ve hassas kaygısından dolayı hayal kırıklığına uğradı, bu yüzden çocuk yetiştirmesini yasakladı; onları “takas kadınına” emanet edemedi.

Paralel bir durumda, Dr. Rank hasta ve bir dakika içinde kötüleşiyor, hastalık vücudundan yıkıcı. Başbakan Dr. Rank’ın babası birçok sevgilisinden zevk alsaydı, şimdi Rank cezayı aldı. Rank “başkasının günahları için ödeme yapmanın haksız olduğuna karar verdi. Evet, gerçekten her şey bir şaka! Zavallı masum sırtım babamın eğlencesi için para ödemek zorunda.” Omurganın (sifiliz) tüketimi, babasının aşağılama ve hoşgöründeki ısrarının bir sembolüdür. Rütbe babasının yaşam tarzının fiziksel bir tasvirine sahipti – bu miras almıştı.

Nora ve Dr Rang davalarında görebildiğimiz gibi, ebeveynler yolsuzluklarını çocuklarına kolayca aktarabilirler. Ancak Nora’nın davası, Torvald’ın onu düşünmeye yönelttiği bir deniz soyut kavramıdır. Bununla birlikte, bir ebeveyn çocuğunu düzgün bir şekilde yetiştirmek için ahlaki olarak kalmalıdır.

08 Nisan 2020 - 03:50

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli