Güçlü ilişkiler kurmak – gelişimin dört aşaması, toplumun dört aşaması

Güçlü ilişkiler kurmak – gelişimin dört aşaması, toplumun dört aşaması

[ad_1]

Bir ilişki kurmak için, önce güven ve güven kazanmayı kabul etmeli ve sürekli olarak neyin beklenebileceğini göstermelisiniz. Şirketler, müşterileri tam olarak taahhütte bulunmadan önce ürünleri ve / veya hizmetleri denemeye teşvik etmek için reklam kampanyaları sunmaktadır.

Bir ilişki kurmak için müşteri, ürünün ve / veya hizmetin yeni bir kullanıcısı olmalı veya başka bir tedarikçiye geçmelidir. Yeni tedarikçi ikna edici olmalıdır. Yeni tedarikçi kararları genellikle duygu temelinde alınır ve daha sonra rasyonel olarak gerekçelendirilir. Yeni tedarikçi başlangıçta yeni müşterinin işinin yalnızca bir kısmını alabilir ve kalan süre boyunca hizmet vermelidir. Müşterilerin, özellikle fiyat açısından rekabeti teşvik etmek için birkaç tedarikçiyle iş yapması nadir değildir, aynı zamanda riskten korunma durumunda kalite bozulması veya kesintisi durumunda.

Taraflar arasındaki ilişkiler dört gelişme aşamasına kadar göç eder:

 • Ortaya çıkan – bazı test işlemleri için (hem parasal hem de finansal olmayan) birbirlerini tanıma
 • Büyüme – işlem hacminde ve / veya hacminde artış
 • Vade – sabit durum: istikrarlı boyut ve / veya işlem hacmi
 • Azalan – işlemlerin hacminde ve / veya hacminde azalma

Finansal olmayan işlemler, hesap bilgilerinin güncellenmesini ve hizmet seçeneklerinin belirlenmesini içerir. Ancak, parti davetiyeleri, resepsiyonlar ve seminerler ve oryantasyonlar gibi ekonomik olmayan etkinliklerle de ilgili olabilirler.

Geçiş yolu doğrusal değil. Değişen koşullar veya bağlılık eksikliğinden dolayı, bazı gelişimsel ve büyüme ilişkileri tam potansiyeline ulaşmazken, bazı olgun ve azalan ilişkiler büyüme aşamasına geri döner. Bir ilişki kurmak zaman alabilir, ancak güvenilirliğini kaybederseniz, onarım olmadan hemen zarar görebilir.

Bir ilişkinin gücü, tarafların birbirleriyle iletişim kurmak istedikleri dereceye dayanır ve hem finansal hem de finansal olmayan işlemler için geçerlidir. İlişkinin gücü, bağlantının dört aşamasından geçer, özellikle de gelişimin gelişen aşamasında:

 • Oluşum – birbirlerini tanıma
 • Farklılıklar – farklı görüşler, anlaşmazlıklar ve şüpheler
 • Yakınsama – uzlaşma, kabul ve anlaşma
 • İlişki – müştereken veya müştereken

Bununla birlikte, ilişki herhangi bir zamanda ıraksama aşamasına geri dönebilir.

Taraflar şunlar olabilir:

 • Harici tedarikçiler ve müşteriler
 • Dahili tedarikçi ve müşteriye sahip dahili kişiler
 • Harici veya dahili olarak birlikte çalışmak zorunda oldukları diğer bazı açılardan

Taraflardan biri veya her ikisi de şirket ise, bağlantı daima bireyler arasındadır. Aynı şirketteki iki kişi farklı bağlantı kurabilir. Farklılaştırıcılar yardım etmeye istekli ya da görev dışındadır.

Rakip olmayanlar arasındaki ilişkiler ya işbirlikçi ya da işbirlikçi ilişkilerdir. Her iki durumda da, ortak bir amaç veya değer vardır. İşbirlikçi bir ilişkide taraflar birbirine bağımlıdır; İşbirliğinin tarafları bağımsızdır.

Ekip üyelerinin karşılıklı bağımlı oldukları için işbirliğine dayalı bir ilişkileri olmalıdır. Şirketin organizasyon birimlerinin bir iş ilişkisi olması gerekir, çünkü içlerindeki insanlar ortak bir amaç – misyon ve vizyon için çalışmalıdır. Ancak, farklı değerlerin ifade edildiği ve uygulandığı oldukça politik bir ortamda, insanlar konum ve statü için mücadele ettikçe ilişkiler rekabetçi olma eğilimindedir.

Ana yüklenici ile taşeron arasındaki ilişki, her iki tarafın da ortak bir amacı olduğu için projeyi bütçe ve programa göre tamamlamaktır. Perakende şirketi ve müşterileri arasındaki ilişki kooperatiftir. Perakendeci ürünleri ve / veya hizmetleri satmak veya satmak zorunda ve müşteri bunları almak veya almak istiyor. Yani ortak bir hedef var. Perakendeci ve müşteri, başka bir ilişkinin yokluğunda bağımsızdır.

Finansal işlemlerde tedarikçi, müşterinin istediği veya ihtiyaç duyduğu ürün ve / veya hizmeti, belirli bir beklentiyle sunmaktadır. Finansal bir işlem, nakit veya kredi (veya takas) için kullanılan bir kalem teklifidir. Fiyat satıcı tarafından sunulan döviz değeridir; kalite, müşterinin algıladığı değerdir. Arz ve değerin yaklaşık olarak eşit olduğu düşünülürse, ilişkinin zaman içinde sürdürülebilir olması muhtemeldir. Algılanan değer teklif edilenden daha yüksekse, müşterinin bir avantajı vardır, ancak değer verildiği için ilişki zaman içinde sürdürülebilir olmayabilir. Algılanan değer teklif edilenden düşükse, tedarikçinin fiyat avantajı vardır. Bununla birlikte, tedarikçi ayırt edilemezse, müşteri sömürüleceğine inanabilir. Müşteri başka bir yerden daha iyi kalite veya daha düşük bir fiyat alabilir ve bu nedenle ilişki sürdürülebilir olmayabilir.

İlişkiler genellikle belirli bir kalite ve fiyat toleransı aralığında bulunur ve hizmet seviyesi farklılaşabilir. Genel olarak, yaşam tarzı işletmeleri hizmet bazında farklılaşır, çünkü sahipler hiçbir ek ücret ödemeden müşteri beklentilerini kişisel olarak aşmak için ek çaba sarf etmeye istekli olurlar.

Müşteriler genellikle büyük finansal harcama yapmadan önce ve tedarikçiyi başkalarına tavsiye etmeden önce nüanslı işlemlerle tedarikçileri test ederler. Ancak, bir ilişkiye başlamanın en iyi yolu sözlü olarak dönmektir.

İlişki kurmak girişimci bir yetkinliktir (girişimcilik, liderlik ve yönetim).

[ad_2]

09 Nisan 2020 - 14:55

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli