Dil ilişkileri ve kültürü nasıl etkiler?

Dil ilişkileri ve kültürü nasıl etkiler?

[ad_1]

Romantizm dilini neyin oluşturduğuna dair dogmatik olmak imkansızdır, çünkü şimdi diller birçok farklı aileyi etkilemektedir ve farklı diller, çeşitler ve lehçelerin nasıl ayırt edileceği konusunda görüşler farklıdır. Bu nedenle, şu anda bu dillerden kaçının var olduğunu kesin olarak söylemek mümkün değildir; ancak, herhangi bir kısıtlayıcı ifadeye dayanarak, toplamda yaklaşık 25 olduğu söylenebilir.

“Romantik diller” etiketi, Romanice loqui, “Romanca konuş” anlamına gelen Latince ifadeden gelse de, aşk veya tutku ile bir bağlantı olduğunu gösterir. Gerçekten, terimin modern kullanımı bundan kaynaklanmaktadır; Batı Avrupa ortaçağ edebiyatında, ciddi yazı genellikle Latince yazılırken, genellikle sevgiye odaklanan daha popüler eserler Roma’da yazılır ve “romantizm” olarak adlandırılır.

Öte yandan Cermen dilleri, bu dil ailesinin ana çelişkileri gibi görünüyor ve karakteristik olarak daha az müzikal ve daha sert. Dünya çapında 559 milyon Almanca konuşan insan var ve Almanca ve İngilizce en çok konuşulan diller. İngilizce, resmi olarak Cermen olarak sınıflandırılır, ancak aynı zamanda Romantizm dillerinden de güçlü bir şekilde etkilenir. Diğer Cermen dilleri Hollandaca, Afrikaanca, İsveççe, Danca ve Norveççe’dir.

Cermen dillerinin sert doğası nedeniyle, genellikle ana dillerinin künt, daha az duyarlı ve duygusal olduğu ve Romantizm dillerinin ana dillerinin elbette sanatsal ve tutkulu olduğu söylenir. Bunun farklı dillerin konuşmacılarının yaşam tarzları üzerinde bir etkisi olduğu söylenir, bu da bu dillerin konuşmacılarının unromatik dillerin hoparlörlerinden daha az kesinti ve boşanma yaşadıkları anlamına gelir.

Bunun gerçekten doğru olup olmadığı ilgili ülkelerin boşanma oranları temelinde yapılabilir. Şu anda, ABD boşanma oranı dünyadaki en yüksek oran – neredeyse% 50. Rusya’da, Slavca konuşan insanlar üçüncü sırada en yüksek boşanma oranlarına sahiptir ve bunu İngiltere, Danimarka, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada, Finlandiya ve Barbados izlemektedir.

Ancak, dünyadaki en yüksek boşanma oranı, yerlilerin en romantik dillerden biri olan İspanyolca konuştuğu Porto Riko’dur.

Genel olarak, romantizmsiz ülkeler romantik konuşan ülkelerden daha yüksek boşanma oranlarına sahip gibi görünse de; hiçbir şekilde dilin doğası ile konuşmacılarının tutumları arasında doğrudan bir bağlantı anlamına gelmez. Aslında, bu, romantik olmayan dillerin yaklaşık yedi milyon insan ve sadece 800 milyon Romance konuşan halk arasında çok daha yaygın konuşulduğu ve bu nedenle aralarında Romantik konuşmacılara göre daha fazla boşanmaların olmasıyla açıklanabilir.

[ad_2]

12 Nisan 2020 - 05:38

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli