Bipolar algı ve ilişkilere etkisi

Bipolar algı ve ilişkilere etkisi

Dünyayı bipolar bir insanın gözünden algılamak, tipik düşünceleri olan insanlar için zordur. Bu, bipolar insanı seven ya da arkadaş olan insanlar için özellikle sorunludur. Bu insanlardan en sık duyduğum soru, “Sevdiğim kişi bana sevmeyi veya bakımını iddia ettiklerinde bana nasıl bu kadar korkunç şeyler yapabilir?”

Bu heyecanı keşfedelim. Aşağıdaki örneği umarım eve götürmek için son çare olarak kullanacağımı unutmayın. Bifürkat olan birçoğumuz, ciddi bir kötü durumumuz olmadıkça genellikle orta aralıkta yüzeriz.

Sarah ve Jack evli bir çift. Sarah iki kutuplu. Her ikisi de iyi giderken sağlıklı, sevgi dolu ve özenli ilişkilere sahiptir. Jack’i tüm kalbiyle seviyor. İki kutuplu kötü dönem Sarah’nın algısını çeker. Zihni dünya ve çevresindeki yaşam hakkındaki yanlış bilgisini beslemeye başlar.

Jack’in yaptığı her şeyi çıkarmaya başlamayı anlar. Garsonun önünde çok uzun süre gülümsedi mi? Onunla yatmak istiyor. Gece geç saatlerde yanlış numaraya cevap verdi mi? İşten uyuyan bir kadındı. İşten geç mi geliyor? Onunla yattığını biliyordum!

Sarah ne kadar uzun süre kötü olursa, zihni bu düşünce ve duygularla o kadar çok oynar; onları orantısız bir şekilde döndürüyor. Sonra düşüncesi Jack’in hayatında planlandığı gibi gitmeyen diğer tüm şeyleri derinleştirmeye başlayabilir. Üniversiteden mezun olmadın mı? Jack’in hatası. Çocuk Düşürme? Jack’in hatası. Nefret ettiği işi yapıyor musun? Jack’in hatası.

Büyük olasılıkla doruğa ulaşacak ve patlayacak. Sarah, Jack ile büyük bir kavgaya girer veya kadının duygularının onu sorumlu olmaya ikna ettiği tüm hatalar için onu yağmalamanın başka bir yolunu bulur. Şimdi sözel dişler gel ve muhtemelen daha da kötüsü. “Senden nefret ediyorum. Korkunçsun. Sen değersizsin. Keşke seninle hiç tanışmasaydım.” ve bir gösteri ile liberal olarak yenilgiye uğrattı.

Birçok insanın yanlış yaptığı nokta budur. “Sevdiğim kişi bana zarar verdiklerini biliyorsa neden özür dilemesinler ki?” Çünkü henüz dengede değiller ya da ne söyleyeceklerini bilmiyorlar.

En son nefret ettiğiniz kişiden ne zaman özür dilediniz? Sarah şimdi Jack’ten nefret ediyor çünkü beyni yalanlarını örtüyor ve hayatlarının fikrini büküyor. Şu anda onu sevmiyor ve onu birçok yönden çıkarabilir – onun “sadakatsizliği”, fiziksel ve sözlü tacizi veya aklına ne olursa olsun bir intikam eylemi.

Kötü ruh hali sonunda normalleşir. Temel seviyeye geri döner ve Jack’e her zamanki gibi aşıktır, şimdi hariç – çok kötü olduğunda söylediği ve yaptığı korkunç şeylerin bu çamaşır listesine sahiptir. Ve bu noktada, çoğumuz Bipolar’ı hayatımızdaki bir başka önemli şeyin küllerinden parmaklarımızla izliyoruz. Hastalığımızı çok iyi anlamazsak çoğumuz bu konuda sessiziz, çünkü aslında ne söyleyebilirsiniz? Bu korkunç eylemleri ne telafi edebilir? “Özür dilerim” genellikle bir yaraya göre soluk bir gölgedir.

Bu, işlerin bu şekilde gitmesi gerektiği anlamına gelmez – bu genellikle gittikleri şekilde olur, çünkü insanlar kendilerini aksama ve nasıl yönetecekleri konusunda yeterince eğitmezler.

Bipolar iseniz, zayıf bozulan göstergeleri tanımlamayı öğrenmeniz gerekir. Bipolar bozukluk zihinsel bir hastalıktır; Hastalığın hastalığı gösteren semptomları varsa. Hastalandıkça, kendi düşünce süreçlerinize yollarını rasyonelleştirmek için daha fazla dikkat etmeye başlayabilirsiniz. Eğer Sarah dengesiz olduğunu fark etmiş ve aslında ne düşündüğünü keşfetmeyi bırakmışsa yukarıdaki örneklerin neredeyse tamamı raydan çıkarılabilirdi. Evet, zor. Evet, her zaman doğru olamazsınız. Ancak, düşüncelerinizi eleştirirseniz, yanlış gidebileceğinizi fark ederseniz, bir sürü zararı önleyebilirsiniz.

Yapabiliyorsanız, bilişsel terapiyi keşfedin. Bir terapist bu becerileri öğrenmenize ve geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu düşünceleri yönetmek ve hafifletmek için çok çalışmanız gerekiyor, ancak hayatınızın geri kalanında becerileri kullanacaksınız. Ya bipolar bozukluğunuz var ya da size ait – hiçbir fark yok.

Eğer bir arkadaş / yakın iseniz – sizi ve sınırlarınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Hayatınızdaki iki kutuplu bir kişi onları iter ve hepsinin ötesine geçer. Normalde seven biri ona müstehcen diyebilirse, bu bir şok olabilir; ama sonunda sadece birkaç kelime. Davranıştaki ciddi değişikliklere dikkat edin. Uyku alışkanlıklarında önemli bir değişiklik çok yaygın bir göstergedir. Ruh hali veya kişisel alışkanlıklarda herhangi bir önemli değişiklik kötü bir salınımı gösterebilir.

Ve bu beni iletişim ve güvene götürüyor. Bir bipolar kişi, bipolar olduklarını, ciddi moda değişikliklerine sahip olduklarını kabul edebilmeli ve hastalık durumunda, sevdikleriyle iletişim kurabilmelidir. İlişkideki bir kişi, diğer kişinin kötü davrandığını düşündüğünde kendini rahat hissetmelidir. Eşinizin belirtilerini okumayı ve tanımlamayı öğrenebilirsiniz. İletişim, gereksiz düşüncelerin neden olduğu gereksiz zararları önleyebilir, çünkü iyi bir partner kötü bir partnerin umutsuzca ihtiyaç duyduğu gerçekleri ve gerçekliği sunabilir.

Ruh hali bozukluğu olan bir kişiyi sevmek her zaman hoş değildir. Asla yapabileceğinizden daha fazlasını almayın. Herkesin geçilemeyeceğini bildikleri kendi çizgileri ve sınırları vardır. Yaşamınızdaki bipolar insanlardan, bozukluğun neden olduğu zararı en aza indirmek için çalışmasını beklemek mantıksızdır. Sadece zaman zaman çok başarısız olacaklarını unutmayın. Hepimiz yapıyoruz. Bununla birlikte, bozukluk yönetilebilir ve kişi ile oldukça normal bir ilişkiniz / arkadaşlığınız vardır. Her ilişkinin zorlukları vardır, bizimki tipik olandan biraz farklıdır.

The featured image was randomly selected. It is an unlikely coincidence if it is related to the post.

07 Mayıs 2020 - 08:23

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli