Başkalarıyla çalışma – çalışma ilişkileri oluşturma

Başkalarıyla çalışma – çalışma ilişkileri oluşturma

[ad_1]

Başkalarıyla etkili bir şekilde işbirliği yapın

İstihdam ilişkileri, özellikle eylemlerimizin bir sonucu olarak sıklıkla uygulandığı ve yok edildiği işyerinde zayıf olabilir. Sağlıklı, güvenli ve uyumlu ilişkiler oluşturmak sadece bizim için değil, aynı zamanda çalıştığımız organizasyonun başarısını desteklemek için de önemlidir. Birkaç nedenden dolayı etkili ilişkiler kurmamız gerekiyor:

 • İnsanların sağlığı kuruluşlarda neler olduğuna ve yaptıklarına bağlıdır. Aşırı çalışma, stres, taciz veya zorbalık, bir kişinin sağlığını ve dolayısıyla kuruluştaki rollerini oynama yeteneklerini etkileyebilir. Stresli çalışanlar kuruluşun zamanına, çabasına, parasına ve itibarına mal olan hatalar yaparlar.
 • Kuruluşlar yalnızca üyelerinin işbirliği ile çalışır – çalışanlar kuruluşun kömür imajındadır ve başarıyı sağlamak için gerekli tüm işlevleri yerine getirir. İşyerindeki tutarsızlıklar bir kuruluşun başarısını olumsuz etkileyebilir.
 • Örgütlerin kendileri için çalışmayan, ancak yiyecek, barınma ve temiz su gibi yaşam ihtiyaçları için onlara bağımlı olan insanlar üzerinde derin bir etkisi olabilir. İyi yönetilen uyumlu kuruluşlar genellikle kararlıdır ve bu nedenle çalışanları ve onlara bağımlı olanlar için istikrarlı bir ortam sağlar. Toplum, iyi bir şey yaratmak için tüm tarafların birlikte çalışmasını gerektiren bir ilişkiler ağıdır. Ancak toplumu daha iyi işleyen şey pozitif, işbirlikçi ve saygılı ilişkilerdir. Bu şekilde, herkes iyi ve ortak bir amaç için çalışır. Bu, karşılıklı anlayışa dayalı etkili ilişkiler gerektirir. İnsanların ne istediğini ve neden istediklerini anladıktan sonra, genellikle birlikte ilerlemenin bir yolunu bulabilirsiniz.

Etkili bir ilişki nedir?

Etkili bir ilişki kurmak, başkasının görüşlerini ve duygularını dinlemek demektir. Başka bir kişinin veya grubun önemini anlamanın en kolay yolu cevabı sormak ve sonra dinlemektir. Hepimiz gerçekten ilgilendiğimizi biliyoruz; diğer kişi özenlidir, müdahale etmez, dalga geçmez veya kendisi için konuşmaz. Bize yargılanmak değil, düşünmek ve kabul görmek için zaman verir.

Etkili bir ilişki yaratmak, toplumdaki konumunuzu ve duygularınızı ifade etmek anlamına gelir. Bazen insanların ne istediğimizi anlamalarını ve ihtiyaç duyduğumuz şeyi bize sezgisel olarak vermelerini bekleriz. Bu gerçekçi bir pozisyon değil. Neye ihtiyacımız olduğunu söylemeliyiz ve nasıl hissettiğimizi ifade etmeliyiz. Bunu yaparak, istediğimizi elde etme ihtimalimiz daha yüksektir, birinin istediğimizi fark etmesini beklemek yerine, o kişinin bize vermesini ve bu gerçekleşmezse üzülmesini bekleriz.

İlişkileri daha etkili hale getirmek için kendimize ve birbirimize saygılı davranmalıyız. Saygı tüm iyi ilişkilerin merkezinde yer alır. Durumlarını ve tarihlerini göz önünde bulundurmak için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını kabul ederek (davranışlarını anlamakta zorluk çekseniz bile) insanlara saygı duyabilirsiniz.

Etkili çalışma ilişkileri geliştirme

Etkili çalışma ilişkileri oluşturmak, kendi rolünüzü ve kuruluşunuzun genel planlarına ve hedeflerine nasıl katkıda bulunduğunu anlamakla başlar. Kendi rolünüz büyük ölçüde iş tanımında yer alan bilgiler ve kurumun personel el kitabında (varsa) tanımlanır. Bu belgeler şunları açıklar:

 • “kuruluşun davranış kuralları” kuruluşun sizden beklediği davranış ve etik standartları anlamına gelir
 • iş sorumluluklarınız ve gizlilik konularınız.
 • yerine getirmeniz gereken yasal yükümlülükler
 • rolünüz tam olarak neyi içerir, kime rapor veriyorsunuz:
 • rolünüz için gözetim ve sorumluluk düzeyi
 • takım yapısı
 • bölümünüz kuruluşun geri kalanına nasıl uyuyor
 • rolünüzde oynamanız beklenen ve sürekli mesleki gelişim (CP) eğitimi hakkında öğrenmeniz gerekebilecek beceriler, eğitim ve yeterlilikler

Kuruluş üzerindeki etkiniz

Organizasyondaki hiç kimse tamamen tecrit edilmiş durumda değildir. Bölümünüzdeki meslektaşlarınız ve amirlerinizle çalışıyorsunuz. Diğer departmanlarla komite veya ekip üyesi olarak çalışabilirsiniz. Her durumda, rolünüzün departmanın ve / veya kuruluşun imajına nasıl uyduğunu anlamak önemlidir. Gerçekleştirdiğiniz görevler, bir kuruluşun prosedürlerinde veya süreçlerinde önemli bir adım olabilir veya hepsi belirli bir göreve katkıda bulunan daha büyük bir görevin parçası veya başkalarıyla çalışma olabilir. Bir görev veya proje üzerinde aynı anda çalışıyor olabilirsiniz veya bir sonraki kişinin görevlerini tamamlaması için her bir parçayı yapmanız gerekebilir. Bu yüzden işlerini yapabilmek için kimin işinize bağlı olduğunun farkında olmalısınız.

Ayrıca, görevlerinizi tamamlamanız gereken programların da farkında olmanız gerekir. Çalışmaya devam etmek bir şirketin müşterisine, gelirine ve / veya itibarına mal olabilir. Başarılı bir organizasyon iyi yağlanmış bir makine gibi çalışmalıdır, her dişli diğerleriyle senkronize olarak döner ve makineye bir bütün olarak bağlanır. Kırık dişliler makinelere zarar verebilir ve verimsiz iş ve ekip çalışması bir kuruluşa zarar verebilir.

Başkalarıyla çalışma

Birlikte çalıştığınız kişilerle iletişim kurmak, müşterilerle etkileşim kurmaktan çok farklı değildir. Hepimiz kibar ve saygılı davranmayı ve birlikte çalıştığımız insanlarla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Bir kuruluşta birlikte çalışırken, bir fikir daima en üstte olmalıdır; hepiniz aynı hedefe ulaşmak için çalışırsınız – müşterilere hizmet etmek ve işletmeniz için para kazanmak. Bunu yapmak için uyum ve takım ruhuna ulaşmak arzu edilir. Birlikte çalıştığınız herkesle en iyi arkadaş olmak zorunda değilsiniz, ancak onlarla çalışabilir ve bir takım ruhu oluşturabilirsiniz. Bu meslektaşları ile güvene dayalı ilişkiler geliştirerek yapılabilir. Bazen işinizi yapmak için onlara güvenmelisiniz (ve tersi) ve onlara düzgün bir şekilde güvenmelisiniz.

Bu güveni elde etmek için:

 • her zaman size verilen görevleri tamamlayın ve göze çarpan her şeye dikkat edin.
 • Bir meslektaşınız sizden yardım isterse ve bunu yapma fırsatınız varsa, bunu yapın. Bir noktada kendinize yardıma ihtiyacınız olabilir ve insanlar onlar için yardımınızı hatırlar.
 • özellikle tatildeyseniz veya işyerinde işten uzak olmayı umuyorsanız işleri atlamayın. İşi bitirmeden bırakmak, müşteriler bilgi istediğinde meslektaşlarınızı utanç verici durumlara sokabilir. Ayrılmadan önce bir görevi tamamlayamazsanız, meslektaşlarınızdan birini mevcut durum hakkında bilgilendirin ve onlardan bir göz atmalarını isteyin veya müşterinin dosyasında neler olup bittiğine dair kısa bir açıklama bırakın.
 • iletişim! Meslektaşlarınızın söylediklerini dinleyin ve onları rahatsız eden sorunları tartışın. Birlikte bulunan çözümler daha uzun süre dayanır ve tüm çalışanlardan daha fazla destek bulur.

Yardımcı meslektaşlar

Birbirinizi desteklemeye istekli olmak da önemlidir – hepiniz aynı hedefe doğru çalışmalısınız. Çoğu durumda, çalışanların ücretleri sonuçlara dayanır – ne kadar çok satar ya da daha iyi yaparsanız o kadar fazla ödeme alırsınız. Bu kültürel meslektaşlarla rekabete yol açar ve bu hiç de kötü bir şey değildir. Çok ileri giderse ve bir meslektaşınıza kıskançlık ve rekabetçilik nedeniyle yardım verilmezse zararlı olabilir. Hepimizin bir noktada yardım eli olması gerekir ve tüm iyilik daima dikkate alınmalıdır.

Destek ekibi üyeleri şunlar olabilir:

 • görev, prosedür ve yapıyı yeni ekip üyelerine açıklamak veya belirtmek.
 • yapacakları çok iş olduğunda veya özel projeleri tamamlamaları gerektiğinde ve boş zamanlarınız olduğunda meslektaşlarınıza yardımcı olmak.
 • sorunlarda yardım – özellikle sorun kendi işyerinizi veya departmanınızı etkiliyorsa
 • diğer meslektaşlarına cesaretlendirme ve olumlu takviye sunmak
 • diğer meslektaşlara performans veya müşteri yorumları hakkında geri bildirim vermek
 • bu göreve yardımcı olması için gereken ek görevleri yapmak.

Bilgi paylaşımı

Yeni trendleri ve son ürün veya hizmet deneyimlerini diğer çalışanlarla paylaşmak, tüm çalışanların izlemesi gereken bilgi birikimini zenginleştirir. Müşteriler, talepleri ve talepleri ile sizi asla durduramaz. Her şeyi bilemezsiniz, her şeyi bilirsiniz! İşyerindeki sinerjiler genellikle tam olarak neyin gerekli olduğunu ortaya koyabilir. Sinerji basitçe bütünün parçalarının toplamından daha büyük olduğu anlamına gelir. İş açısından, bu, ekip çalışmasının kuruluştaki herkesin aynı amaç için bireysel olarak çalışmasından çok daha iyi sonuç verdiği anlamına gelir.

geribesleme

Bilgi paylaşmak aynı zamanda geri bildirim vermek ve iş verimliliğini artırmanın yollarını tartışmak anlamına gelir. Bu aşağıdaki gibi yapılabilir:

 • amirler ve yöneticiler ile resmi ve / veya gayri resmi performans değerlendirmeleri
 • meslektaşlarla işle ilgili konularda resmi ve / veya gayri resmi tartışmalar.
 • Dedikodu üzerine odaklanmamalı ve organizasyona zarar vermemeli, doğada olumlu ve yapıcı olmalıdırlar.
 • kişisel düşünme – sizin veya bir iş arkadaşınızın bir durumda veya belirli çalışma yöntemlerinde ve iyileştirme yollarında nasıl davrandığını düşünmek.
 • anketler ve odak oturumları gibi hizmet sunumunu izlemek için rutin organizasyon yöntemleri

Takım halinde çalışma

Daha büyük bir kuruluşta çalışırken, bazen resmi çalışma grupları oluşturmak gerekebilir. Olabilir;

 • bu hedefe ulaşmak için
 • komite olarak hareket etmek
 • programı geliştirmek
 • büyük bir görev yapmak vb.

Bir ekip oluşturmak sadece bir araya gelip takip etmek kolay bir grup değildir. Takımın hedeflerinin doğru ve zamanında yerine getirilmesine dikkat edilmelidir. Ekip üyeleri güçlü yönleri, iletişim ağı ve ekibe verebilecekleri yetenekler – çalışmalarına yardımcı olabilecek nitelikler temelinde seçilmelidir.

İnşaat ekibi dinamikleri

Başarılı bir şekilde bir hedefe ulaşmak büyük ölçüde ekibin dinamiklerine bağlıdır; projeyi ileriye taşımanın motivasyonu ve hazırlığıdır. Takım oluşturmak en iyi sonucu verir;

 • ekip üyelerinin birbirine bağımlılığı yüksektir. Ekip, her üyenin nihai hedefe ulaşmaya kararlı olduğu önemli görevler için çalışır ve ekip çalışması bu hedefe ulaşmak için kritiktir.
 • takım lideri yüksek düzeyde iletişim becerisine sahiptir.
 • her ekip üyesi, kişisel memnuniyeti düşünmeden, ekip hedefine ulaşmak için bilgi, deneyim ve becerilere katkıda bulunabilir.
 • ekip, tüm üyelerin kendilerini rahat hissettikleri ve açıkça iletişim kurabilecekleri bir atmosfer yaratır.
 • ekip üyeleri karşılıklı güven ve eşitlik duygusu geliştirir.
 • ekip üyeleri yeteneklerini ve yeteneklerini geliştirmeye teşvik edilir.
 • ekip, grup iletişimi yoluyla yeni fikirler üretme yeteneğine sahiptir. İyi fikirler takip edilir ve insanlar inovasyon için ödüllendirilir.
 • ekip üyeleri grup içinde ve içinde rolleri, sorumlulukları ve beklentileri açıkça tanımlamışlardır
 • ekip üyeleri birlikte nasıl ekip halinde çalışacaklarına ve ne yapmak istediklerine birlikte karar verirler. İnsanlar ve tüm ekip bu şekilde hareket etmeye karar verirse ve Petty’nin farklılıklarını bir kenara koymaya istekliyse, olağanüstü sonuçlar mümkündür.

İnsanlar bu tutumu benimsediğinde ve takımın hedeflerine katkıda bulunmak için kaynaklarını, bilgilerini ve becerilerini kullanmayı taahhüt ettiklerinde, ekibin genel hedefine uyum vardır. Hem ekip lideri hem de ekip üyeleri bunu yapmaya karar verirse bu gerçekleşmez.

Takım odağı

Bir ekibin yerine getirdiği açıkça tanımlanmış bir hedefe veya vizyona ulaşmak, ekip lideri ve üyeleri için çok güçlü bir güçtür. Hedefler takımın amacına uygundur ve takım üyeleri hedeflere ulaşma yetkisine sahiptir. Bu süreç ekibin yüksek verimliliğine yol açar. İnsanlar hem mevcut duruma hem de istenen sonuçlara aynı anda odaklanmayı öğrendiklerinde ortaya çıkan sorunlar, istenen sonuçlara ulaşma sürecinin bir parçası olarak çözülür. Ekip üyeleri ekip üzerinde güçlü bir kontrole sahiptir ve öncelikleri belirleyebilir ve ardından görevlerini yerine getirmek için zaman ve kaynak ayırabilirler.

Ekip kaynakları tamamen odaklandığında ve ekip üyeleri aynı amaç için çalıştıklarında, ekip çalışması çok faydalı ve daha da önemlisi çok verimli olabilir. Tüm görevlere duyarlı bir yaklaşımdan ziyade proaktif bir yaklaşım kullanmak kolaylaştırıcıdır. Bu, ekibin bir şey olmasını beklemek ve ona tepki vermek yerine ileriye baktığı ve fikir bulduğu ve ilerlemenin yollarını oluşturduğu anlamına gelir.

Bir ekip ortamında bir hedefe doğru çalışırken, başarıyı sağlamak için birkaç şeyin yapılması gerekir. Ekip üyeleri seçildikten ve ulaşılacak hedef ayrıntılı olarak tanımlandıktan sonra, sonraki adımlar;

 1. Tamamlanması gereken bireysel görevleri tanımlayın. Genel hedefinize ulaşmak için atmanız gereken adımlar bunlar. Bazı hedefler aynı anda ele alınamayacak kadar büyük. Genel hedefi bireysel, kolayca yönetilebilir görevlere bölmek başarmayı kolaylaştırır. Buna genellikle kesme denir. Belirli bir hedefe ulaşmak için bir dizi görevin gerçekleştirilmesi gerekir. Projenin başında görevlerin öncelik sırasına konulması önemlidir, böylece işler doğru sırada olur. Örneğin, ulusal bir reklam kampanyası yürütürken, tüm reklam bileşenleri satın alınana, harcanana ve yerinde oluncaya kadar müşteriye teklif sunmanın bir anlamı yoktur. İşlerin sırası çok önemlidir, çünkü çoğu zaman bir görev öncekini yerine getirene kadar başlatılamaz veya tamamlanamaz.
 2. Bu görevlerin gerçekleştirilmesi gereken süreyi ve standardı belirtin. Genel hedef her zaman karşılanmalıdır. Bu yüzden her bir parçanın da tüm parçaların doğru yere ulaşması için bir programa ihtiyacı vardır. Bir kez daha, sipariş görevleri tamamlandı. Sürecin ilk aşaması zamanında tamamlanmazsa, sonraki adımlara bağlı kalacaktır ve zamanında tamamlanmadığı takdirde tüm proje tehlikeye girecektir.
 3. Bireysel ekip üyelerine güçlü yönlerine göre görevler atayın. Her takım üyesi güçlü yönlerine ve yeteneklerine göre seçildi – onlardan faydalanın ve deneyim ve bilgi sahibi oldukları görevleri devredin.
 4. Çalışmanın ilerlemesini izleyin. Bu çok önemli. Projenin programın gerisinde kalmaması için son teslim tarihlerine uyulmalıdır. Bundan kaçınmak için takımın ilerlemeyi izlemek için düzenli olarak toplanması gerekir.
 5. Gerekirse yardım isteyin ve sunun. Bir ekip üyesinin zorlukları varsa, onlara yardım edin! Benzer şekilde, ekibin bir üyesi olarak zorlandığınızı itiraf ediyorsanız yardım isteyin. Ekibin amacı, projeyi olabildiğince hızlı, verimli ve uygun maliyetli bir şekilde tamamlamaktır ve gerektiğinde yardım sağlanmalıdır. Çoğu zaman, diğer ekip üyeleri size yardımcı olabilecek kişisel bilgilere sahiptir veya alternatif olarak, iletişim ağları aracılığıyla, bu görevde yardımcı olabilecek biri olabilirler. Gerekirse, kendilerine atanan görevleri yerine getiremeyen bireysel ekip üyeleriyle görevlerdeki değişiklikleri görüşün.
 6. Görevin ilerleyişi hakkında geri bildirim bilgisi. Diğer ekip üyelerine çalışmanın nasıl ilerlediğini bildirmek için düzenli aralıklarla toplantılar yapılmalıdır;
  • İş planlanmış mı?
  • Birinin yardıma ihtiyacı var mı?
  • Ele alınması gereken herhangi bir sorun var mı?
  • Bireysel görevler veya bileşenler nasıl uyuyor?
  • Neyin ayarlanması gerekiyor?

Takım yönetimi

Bir ekip oluşturulabilse de, asıl çalışmanın çoğu bireysel olarak yapılır. Proje nasıl kontrol edilir ve genel gelişimi nasıl izlenir?

Bir takım liderine ihtiyaç var. Liderlik, bir kişinin bir hedefe ulaşmak için takımdaki diğer takımları etkileme sürecidir. Bir takım liderinin amacı gruba daha etkili ve verimli bir şekilde rehberlik etmektir. Bu süreç liderlik niteliklerinin uygulanması ile gerçekleştirilir – inançlar, değerler, etik, karakter, bilgi ve beceriler.

Bu kişi genellikle işveren tarafından aday gösterilir veya bazen ekip tarafından seçilir. Ancak, lider seçilir, bu kişi genellikle şeyleri hareket ettirmekten sorumludur. Takım lideri mutlaka “patron” değildir, ancak daha fazla sorumluluğu vardır:

 • görevlerin doğru bir şekilde tamamlandığından emin olun
 • görevlerin zamanında tamamlandığından emin olun
 • problemlerle uğraşmak
 • kişilik çatışmaları ve çatışmalarıyla başa çıkmak.

İyi bir liderin genellikle yaptığı bir şey büyük resmi iletmektir, böylece her ekip üyesi kendi özel rolünün nihai sonuca nasıl katkıda bulunduğunu görebilir. Bir ekip üyesi sanatsal olarak değerlendirilebilecek çalışmaların neden önemli olduğunu anlarsa, o kişinin daha kararlı ve üretken olması muhtemeldir.

Yönetim İlkeleri

İşte iyi liderlik becerileri geliştirme ile ilgili bazı ilkeler.

 • Teknik açıdan yetkin olun – bir lider olarak, işinizi çok iyi bilmeniz ve diğer ekip üyelerinin rollerine aşina olmanız gerekir, böylece tavsiye verebilir ve önerilerde bulunabilirsiniz.
 • Sorumluluğu arayın ve eylemleriniz için sorumluluk alın – ekibinizi yeni zirvelere taşımanın yollarını arayın. İşler ters giderse, başkalarını suçlamayın: duruma bakın, düzeltici eylemde bulunun ve bir sonraki göreve geçin.
 • Makul ve zamanında kararlar verin – iyi problem çözme, karar verme ve planlama becerilerini kullanın.
 • Ekibinizdeki kişilere örnek olun – iyi bir örnek olun. Sadece kendilerinden ne beklendiğini duymakla kalmazlar, aynı zamanda nasıl davranmaları beklenirler.
 • Ekibi bilgilendirin – onlarla nasıl iletişim kuracağınızı biliyorsunuz.
 • Ekibinizde bir sorumluluk duygusu geliştirin – görevlerini profesyonelce yapmalarına izin veren iyi karakter özellikleri geliştirmelerine yardımcı olun.
 • Görevlerin anlaşıldığından, talimat verildiğinden ve yapıldığından emin olun – Bir ekip ne yapması gerektiğini tam olarak bildiğinde, görevin organizasyonun genel hedefleri için önemini bilerek işi verimli ve hızlı bir şekilde yapma olasılığı daha yüksektir.

Bir takımdaki kişiliklerle başa çıkmak

İki kişi aynı değildir. İki kişi göreve bakmıyor ya da aynı çözümü görüyor. Bir ekip veya grup ortamındaki insanlarla iletişim kurarken, bunu hatırlamamız ve insanları oldukları gibi kabul etmemiz gerekir.

Hiç bir saatlik bir toplantıya gittiniz mi ve başkan son yorumları istediğinde (herkes zaten bir şeyler hazırlıyor), küçük bir ses “Evet, bir şeyim daha var …” (uluma). Ya da bir ekip projesine ne dersiniz – herkes tamamen hevesli, yorumlar ve fikirler özgürce akıyor, ama “Evet, ama …” ya da “İşe yaradığını sanmıyorum …” diyen bir ses var

Bir takımda böyle insanlara kimin ihtiyacı var?

Cevap çok basit – biliyorsunuz! Bir ekip sadece hevesli fikirlerden oluşan insanlardan oluşsaydı nasıl olacağını hayal edin – ne olacağını düşünüyorsunuz? Her türlü detay ve binlerce doları aşan bir bütçeyle çarpıcı bir proje tamamlayacaksınız. Ekibin ayaklarını sıkıca yerinde tutmak, gerçekçi tutmak, potansiyel sorunlara ve tuzaklara dikkat çekmek ve ekibi düşünmesini sağlamak için ‘evet, ama …’ insanlarına ihtiyacımız var. İnsanlar farklı şekillerde çalışırlar ve davranışlarını etkileyen kişilik tipleri hakkında çok şey incelenmiştir. Bunların bazı örnekleri Edward de Bono’nun altı hayali şapkası, Myers-Briggs tipi göstergeler veya DISC kişilik profillerinde ele alınmıştır. DISC kişilik sistemi “evrensel” bir davranış dili olarak kabul edilir. Bu davranışsal özellikler kişilik stilleri olarak adlandırılan daha büyük bölümlere ayrılmıştır. Bunlar:

 • kilolu: Doğrudan ve kararlı. Bu insanlar bağımsız ve sonuç odaklı olma eğilimindedir. Bunlar, zorluklardan, eylemlerden ve acil sonuçlardan hoşlanan güçlü iradeli insanlardır. Sonuç olarak, odak noktaları en alt satır ve sonuçlardır.
 • etki: Giden ve iyimser. Bu bireyler çok sosyal ve nazik olma eğilimindedir. Ekiplere katılmayı, fikirlerini paylaşmayı ve başkalarını eğlendirmeyi ve onlara enerji vermeyi tercih ediyorlar.
 • sükunet: Kararlılık ve Statüko. Bu insanlar genellikle takımınızdaki oyunculardır ve başkalarına destekleyici, işbirlikçi ve yardımseverdir. Sahne arkasında olmayı, tutarlı ve öngörülebilir şekilde çalışmayı tercih ediyorlar. Genellikle iyi dinleyicilerdir ve değişim ve çatışmadan kaçınırlar
 • görev duygusu: Dikkat. Bu insanlar genellikle ayrıntı ve kaliteye odaklanır. İlerlemeyi ve nasıl ve nasıl yapılacağını sürekli kontrol ederek ilerlemeyi planlıyorlar.

Sorunları, sorunları ve çatışmaları ele alma

Meslektaşlar arasındaki çatışma işyerini ve ekip ruhunu tamamen bozabilir. İşyerindeki çatışmalar aşındırıcıdır ve kontrol edilmezse bir organizasyonu zayıflatabilir ve hatta yok edebilir. Nispeten küçük sorunların artmasını önlemek için çatışma durumlarının belirlenmesi ve ele alınması gerekir.

Başkalarının ihtiyaçlarını karşılama isteği de çatışmaları çözme yeteneğidir. Durumla ilgili konuları tartışmaya ve dikkat etmeye kesinlikle ihtiyaç vardır, ancak bir kişinin insan ihtiyaçları hakkında – örneğin, bir ekibin tanınmış ve değerli bir üyesi olma ihtiyacı. Bunlar çatışma durumlarını çözmede önemli konulardır ve iyi iletişim becerileri gerektirir.

İşyeri çatışmalarına şunlar neden olabilir:

 • kötü iletişim
 • bilgi eksikliği
 • uygulama ve prosedürlerdeki değişiklikler
 • kültürel yanlış anlamalar
 • güç için yarışan meslektaşları
 • yönetimden memnun olmayan personel
 • zayıf liderlik veya liderlik değişikliği
 • meslektaşlardan veya amirlerden empati eksikliği
 • ele alınmayan genel şikayetler

Tüm bu sorunlar memnuniyetsizliğe yol açabilir ve çalışanların moralini azaltabilir. Hassas ve hızlı tepki verirlerse, kesintisiz olarak çözülebilirler.

Yukarıda belirtildiği gibi, Harmony iş gücünün tamamen çöktüğü küçük sorunlar olarak başlamış olabilecek onları görmezden gelmek. Bu da bir organizasyonun verimliliğini etkileyebilir, çünkü çalışanlar motive edilir. Düşük verimlilik kuruluşların gelirlerini etkiler ve aşırı durumlarda bir şirketin düşmesine neden olabilir.

İşyerinde uyuşmazlık çözümü

Bir meslektaşınızla bir çatışma bulursanız veya genel memnuniyetsizliğin farkındaysanız, durumu sakinleştirmek ve çözmek için bazı adımlar;

 • Sonuçlara atlamaktan kaçının. Diğer kişinin düşüncelerinizi veya fikirlerinizi etkilemeden veya zorlamadan sözünüze müdahale etmesine izin verin.
 • Başka biriyle ortak bir şey bulun. Üzerinde anlaşabileceğiniz bir şey arayın. Bu, süreci olumlu bir temelde tutar.
 • Sadece gerçeklere sadık kalın ve duygularınızın yoluna girmesine izin vermeyin. Duyguların yüzeye izin vermesi, ruh halleri ısınır ve sinirlenir hale geldikçe iletişim sürecini bozabilir.
 • Suçlama yapmaktan kaçının. Bir çatışmayı çözerken, kimin doğru ya da yanlış ya da kimin suçlanacağına karar vermek için yapmaya çalıştığınız şey bu değildir. Bir sorun var ve bu sorunla ilgili herkesi tatmin edecek bir çözüm bulmaya çalışıyorsunuz. Suçlu birini bulmak durumu çözmez.
 • Kültürel farklılıkları düşünün. Çatışma, farklı inançlar veya uygulamalar hakkındaki yanlış anlaşılmalar nedeniyle olabilir. Bu durumda, bu anlayışı kazanmaya ve hatta yeni bir şey öğrenmeye çalışabilir.
 • Söylenmemiş bir şey olup olmadığını kontrol edin. Çözülmemiş veya tatmin edici bir şekilde çözülmemiş küçük sorunlar bile uyarı yapılmadan yeniden ortaya çıkabilir ve yeniden ortaya çıkabilir. Çözüldüğünü düşündüğünüz durum böyle değil! Emin olmak için sorular sorun. Örneğin: “Duyduklarıma dayanarak, endişenizin ana konusunun az önce tartıştıklarımıza dayandığına inanıyorum. Bu konuyu sizinle görüştükten sonra, durumun şimdi ne olduğunu düşünüyorsunuz? “Bunu yaparken, diğer kişinin karardan memnun olup olmadığını veya ele alınması gereken sorunlar olup olmadığını kontrol ediyoruz.
 • Diğer kişiye nezaket ve saygı gösterin – davalarını kesintisiz veya müdahale etmeden sunmalarını sağlayın.
 • Durumu çözemiyorsanız, bir yönetici veya yönetici gibi bir üçüncü tarafı göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Her durumda, ancak özellikle işyerinde, diğer insanların farklılıklarına saygı duymak, birbirlerinden öğrenmek ve herkesin düşüncelerine ve görüşlerine sahip olduğunu ve herkesin söz sahibi olduğunu kabul etmek önemlidir.

Bu ve diğer konular hakkında daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: www.lptraining.com.au

[ad_2]

17 Nisan 2020 - 02:35

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende Cinseltr.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi Cinseltr.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli